Pályaorientációs program – a pályaválasztási döntés előkészítése és támogatása a Pécsi Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda, Általános Iskola, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium-ban
DOI:
https://doi.org/10.52092/gyosze.2024.4.9Kulcsszavak:
tanulásban akadályozott, pályaorientáció, munkaerőpiac, egyéni és csoportos tanácsadás, életút támogatásAbsztrakt
Másfél évtizede foglalkoztat a tanulásban akadályozott tanulók munkaerő-piaci helyzetének alakulása. Az utóbbi évtizedek társadalmi és gazdasági változásainak hatására folyamatosan növekszik a fogyatékossággal élő munkavállalók száma a munkaerőpiacon. Érdekelt, hogy ezek a változások miként hatottak rájuk, miként tudnánk támogatni őket abban, hogy saját egzisztenciájukat megteremtve sikeres életpálya-építő felnőtté válhassanak.
Tudatosan kerestem a pályaorientáció folyamatában azokat a beavatkozási lehetőségeket, ahol irányított tanácsadással segíthetjük a gyermeket, a családot és a pedagógust a megfelelő egyéni stratégiák kiépítésében.
Több éves, jól bevált gyakorlatunk van az egyéni és csoportos pályaválasztási tanácsadás területén. Programunk során együttműködésen alapuló döntések születnek, melyben a tanulók a lehetőségeiket tekintve a legmagasabb szinten vesznek részt. A saját életpálya-építési stratégia megalkotása, az önismeret, önbemutatás képességének és a szakmák ismeretének fejlesztése csak néhány az alapelveink közül.
Tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy a Pécsi Éltes Mátyás EGYMI-ben kidolgozott folyamatszemléletű életpálya-támogató pályaorientációs programunk lehetőséget teremt a tanulásban akadályozott fiatalok számára a megfelelő szakmaválasztásra, valamint a nyílt munkaerőpiacon tartós, jó pozíció szerzésére.
A családok és a középiskolák visszajelzései alapján kijelenthetjük, hogy kulcsfontosságú lenne az életpálya-kompetenciákat fejlesztő programok bevezetése, megfelelő tanácsadó szakemberek jelenléte és támogató tevékenysége a tanulásban akadályozott fiatalokat nevelő oktatási intézményekben.
Kulcsszavak: tanulásban akadályozott, pályaorientáció, munkaerőpiac, egyéni és csoportos tanácsadás, életút támogatás.