Autizmusspecifikus támogatás és pályaorientáció felnőttkorban: esettanulmány
DOI:
https://doi.org/10.52092/gyosze.2024.4.10Kulcsszavak:
autista felnőttek, autizmusspecifikus támogatás, pályaorientáció, foglalkoztatásAbsztrakt
Az autizmusspecifikus támogatás minden életkorban kulcsfontosságú az autista emberek életminőségének és pszichológiai jóllétének szempontjából, ám nemzetközi szinten és Magyarországon is drasztikusan kevesebb a felnőttkorban elérhető autizmusspecifikus támogatás és szolgáltatás, mint gyermekkorban. Nemzetközi és hazai kutatási eredmények egyaránt azt mutatják, hogy ez erősen összefügg az autista felnőttek és szüleik alacsony életminőségével és pszichológiai jóllétével.
Jelen tanulmányban egy esetbemutatáson keresztül fókuszálunk az autizmusspecifikus pályaorientáció és foglalkoztatás témájára. Az esetbemutatás célja, hogy bemutassuk egy 29 éves autista felnőtt útját a munkavállalásig. Áttekintjük a komprehenzív autizmusspecifikus támogatás lépéseit, az individualizált pedagógiai felmérést, a közösen kialakított egyéni célokat, az egyénre szabott autizmusspecifikus eszközöket és módszereket, valamint a partneri együttműködéseket is. A felmérések alapján a következő kulcsterületeket emeltük ki: önmagáról való tudás erősítése, reális énkép kialakítása, saját és mások érzelmeinek felismerése, érzelemreguláció, korábbi munkahelyi nehézségek megértése és ennek mentén megoldási stratégiák megtalálása, valamint a mindezzel szorosan összefüggő napi életvitel, önállóság támogatása.
Esettanulmányunk megerősíti, hogy a komprehenzív autizmusspecifikus támogatás esszenciális az autista felnőttek sikeres foglalkoztatása és pszichológiai jólléte szempontjából.
Kulcsszavak: autista felnőttek, autizmusspecifikus támogatás, pályaorientáció, foglalkoztatás.