A társasjáték mint pályaorientációs játékeszköz a hátrányos helyzetű tanulók jövőképformálásban – elméleti alapok egy gyakorlati eszköz kialakulásában.
DOI:
https://doi.org/10.52092/gyosze.2024.4.5Kulcsszavak:
hátrányos helyzet, pályaorientáció, jövőkép, társasjátékAbsztrakt
Háttér és célok: A hátrányos helyzetű tanulók támogatásának kialakulásához több nemzetközi és hazai kezdeményezés vezetett. Magyarországon az érintettek körének nagysága és a következmények súlyossága miatt ez a szemlélet különös figyelmet kell kapjon. Tanulmányunk célja, hogy egy szakirodalmi kutatómunka összefoglalásával bemutassuk kutatásunkat, melyben további lépésekkel, a probléma alapjaira reagálva egy olyan életút-támogató pályaorientációt valósítunk meg, amely hatékonnyá válhat a hátrányos helyzetű tanulók támogatásában.
Módszer: Vizsgálatunkban három adatbázisban a hátrányos helyzet, a lemorzsolódás, a pályaorientáció, a játék és a társasjáték témájáról szóló, 2010 és 2022 között publikált szakszövegeket (n=39) elemeztünk. A képességek áttekintésére fókuszáltunk annak érdekében, hogy megtudjuk, a társasjáték pozitív hatással lehet-e a hátrányos helyzetű fiatalok pályaorientációjában.
Eredmények: A szövegekben talált összefüggések alapján a hátrányos helyzetű tanulók esetében láthatóak olyan atipikusan kibontakozó képességek, melyek megnehezítik a tudatos jövőtervezést és gyakran a lemorzsolódáshoz vezetnek. Megelőzését vizsgálatunk alapján elérhetjük egy olyan társasjátékkal, amely a pályaismeretre és a hátrányos helyzetű tanulók élethelyzeteire fókuszálva az életút-támogató pályaorientációt fejleszti.
Következtetések: A kiválasztott szövegek szisztematikus elemzése segítheti kutatásunk következő lépéseit, a társasjáték elméleti rendszerének felépítését és az első prototípus kidolgozását, mely további lépésekkel megfelelően támogathatja a hátrányos helyzetű fiatalokat saját előrelépéseikben.
Kulcsszavak: hátrányos helyzet, pályaorientáció, jövőkép, társasjáték.