Sajátos nevelési igényű tanulók környezetének hatása a pályaválasztásra

Szerzők

  • Györgyi Tajtiné Lesó Heves Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Egri Tagintézménye; Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskola

DOI:

https://doi.org/10.52092/gyosze.2024.4.4

Kulcsszavak:

pályaorientáció, élménypedagógia, sajátos nevelési igény, BTMN státusz, pedagógiai módszerek

Absztrakt

A sajátos nevelési igényű tanulók életpálya-építési jellemzői sokszínűek lehetnek (Mező-Móré 2021). Továbbtanulási lehetőségeik nagymértékben függenek az adott tanuló szakértői véleményében szereplő sajátos nevelési igény típusától, az oktatási intézményben elérhető támogatási lehetőségektől és a középiskolák szakmai alapdokumentumában szereplő, befogadható sajátos nevelési igény kategóriáktól. Mindezek miatt a sajátos nevelési igényű tanulók életpályaépítési folyamatai sokkal bonyolultabbak lehetnek, mint a tipikus fejlődésű tanulóké, és ezért általában differenciáltabb támogatásra, még inkább élmény- és felfedezésalapú pályaorientációs módszerekre van szükségük.

A tanulmányban bemutatásra kerülnek egy 688 fős mintán, a 8. évfolyamos gyermeket nevelő szülők körében végzett feltáró jellegű, pályaválasztási döntéshez kapcsolódó kutatás iskolai pályaorientációs tevékenységekre fókuszáló eredményei. A válaszadó szülők közül 195 fő nyilatkozott úgy, hogy gyermeke szakértői véleménnyel rendelkezik, így az ő válaszaikat kiemelten kezeltük ebben a tanulmányban.

A kapott eredmények elemzése során láthatóvá váltak azok a beavatkozási pontok, ahol a pedagógusok és a pályatanácsadással foglalkozó szakemberek eredményesebben tervezhetik meg tevékenységeiket és a hozzá illeszkedő módszereiket. A tanulmányt a gyakorlatban is használható, élmény- és felfedezésalapú pályaorientációs módszerek és lehetőségek bemutatása zárja.

Kulcsszavak: pályaorientáció, élménypedagógia, sajátos nevelési igény, BTMN státusz, pedagógiai módszerek.

##submission.downloads##

Megjelent

2024-12-15

Hogyan kell idézni

Tajtiné Lesó, G. (2024). Sajátos nevelési igényű tanulók környezetének hatása a pályaválasztásra. Gyógypedagógiai Szemle, 52(4). https://doi.org/10.52092/gyosze.2024.4.4

Folyóiratszám

Rovat

Tudományos közlemények