Szerkesztés menete

A Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat megjelenésének menete
(2020/2 számtól érvényes)

A Gyermeknevelés Tudományos Folyóiratban kizárólag első közlések, valamint lektorált írások jelenhetnek meg. A Tanulmányok rovatban, a Tematikus rovatban, és a Műhely rovatban megjelenő munkákat két-két lektor, a Szemle, a Határtalan rovatban megjelenő munkákat egy, a szakterületet jól ismerő lektor véleményezi. Mind a Szerző(k), mind a felkért független bíráló(k) anonim módon vesznek részt a publikálást előkészítő folyamatban. Kiemelten fontos, hogy a Szerzők az absztrakt és a tanulmány szövegében ne egyértelműsítsék magukat.

 

A szerkesztés menete

  • Írások beérkezése: a Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat a szerkesztőség e-mail-címére ELTE TÓK Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat <gyermekneveles@tok.elte.hu>, valamint regisztrációt követően, a folyóirat honlapján keresztül http://ojs.elte.hu/gyermekneveles/login, egyaránt fogad írásokat
  • A Gyermeknevelés Tudományos Folyóirathoz beérkezett írásokról a szerkesztőség dönti el, illeszkednek-e a folyóirat szakmai profiljába http://ojs.elte.hu/gyermekneveles/about
  • A szerkesztőség jelöli ki a lektorokat, majd felkéri őket a lektorálásra
  • A lektorok anonim módon lektorálják az írásokat
  • A lektorálás fő szempontjai: 1. a folyóirat profiljához illeszkedés, 2. a problémafelvetés aktualitása, 3. az írásban megjelentetett elméleti megközelítések relevanciája, újdonsága, koherenciája, 4. az alkalmazott kutatási paradigma, 5. az alkalmazott kutatási és adatelemzési módszerek minősége, 6. az eredmények bemutatása, 7. összbenyomás a kéziratról
  • Két elutasító lektori vélemény esetén a folyóirat nem közli az írást, annak módosított változatát sem. Egy pozitív és egy elutasító bírálat esetében a folyóirat kiküldi egy harmadik bírálónak a szöveget. Két pozitív bírálat esetében, a Szerző egy alkalommal pontosítja a szöveget a bírálók által felsorolt, általuk megjelölt módosításoknak megfelelően. amennyiben a bírálók elfogadják a Szerző módosításait, a folyóirat közli a tanulmányt.
  • A lektori véleményeket a bírálók nevének feltüntetése nélkül küldi meg a szerkesztőség a Szerzőnek, több Szerző esetén csak az első vagy levelező Szerzőnek.
  • Ha szükséges, a szerzők a lektori útmutató alapján átdolgozzák az írást
  • A folyóirat törekszik arra, hogy a bírálati folyamat rövidebb legyen két hónapnál
  • A rovatvezető és/vagy a tematikus szerkesztő tartalmilag szerkeszti az elfogadott írásokat, a Szerzővel egyeztet a további szükséges javításokról
  • A főszerkesztő ellenőrzi és továbbítja az olvasószerkesztőnek további szerkesztésre a rovatvezetők vagy tematikus szerkesztő által szerkesztett írásokat
  • Az olvasószerkesztő formailag, a publikációs stílusnak megfeleltetve szerkeszti az írásokat
  • A felelős szerkesztő ellenőrzi, korrektorként javítja a szerkesztett írásokat
  • A felelős szerkesztő az írásokat és az írások megfelelő szakirodalmi tételeit nemzetközi DOI-azonosítóval látja el
  • A nyelvi lektor és fordító nyelvileg ellenőrzi, amennyiben szükséges, lefordítja a tanulmányok absztraktjait, valamint az írások címét és kulcsszavait
  • A tematikus szerkesztő és/vagy a felelős szerkesztő elkészíti a publikálandó szerzői adatlapokat
  • A felelős szerkesztő megszerkeszti, véglegesíti az ábrákat, a táblázatokat és a szövegeket
  • A technikai szerkesztő feltölti a kész írásokat az OJS felületre
  • A titkár elküldi az írások javított, szerkesztett változatát a Szerzőknek, kéri jóváhagyásukat a megjelenéshez
  • A főszerkesztő vagy a tematikus szerkesztő témaajánló beköszöntőt készít a megjelenő számról
  • A főszerkesztő újra elolvassa, ellenőrzi a szerkesztett írásokat, és jelzi a szükséges javításokat, egyeztetve a felelős szerkesztővel
  • A felelős szerkesztő összesíti a szerzői jóváhagyásokat, elvégzi a főszerkesztő, valamint a rovatvezetők által kért korrekciókat
  • A főszerkesztő jóváhagyja az új szám publikálását
  • A technikai szerkesztő és a felelős szerkesztő folyamatos oldalszámozásos pdf-formátumban végleges kötetté szerkesztik az írásokat, ellátják azokat nemzetközi DOI-azonosítóval, és feltöltik a honlapra
  • A felelős szerkesztő és a technikai szerkesztő élesítik a folyóirat új számát
  • A főszerkesztő értesíti a Szerzőket a megjelenésről
  • A folyóirat munkatársa feltölti az írásokat nemzetközi DOI-azonosítóval a Magyar Elektronikus Könyvtár repozitóriumába
  • A folyóirat munkatársainak közreműködésével az Aktuális szám írásai felkerülnek a folyóirat külső repozitóriumaiba, az Elektronikus Periodika Archívumba (EPA), valamint az ELTE Elektronikus Intézményi Tudásbázisba (EDIT).

A bírálati folyamatról
A szakmai lektorálás, bírálat elengedhetetlen a megjelentetett publikációk megfelelő minőségének eléréséhez. Minden benyújtott írást legalább két független bíráló értékel (illetve azt a szerkesztő és/vagy a rovatvezető is véleményezheti). A bírálók visszajelzései hozzájárulnak a szerkesztő döntéséhez, hogy közlésre elfogadja vagy elutasítja a benyújtott írást.

Mi a bírálat és miért fontos?
A bírálat a folyóiratokhoz benyújtott kéziratok kritikai értékelése olyan szakértők által, akik nem tagjai a szerkesztőségnek (ugyanakkor a benyújtott kéziratokat indokolt esetben a szerkesztőség tagjai is elbírálhatják, tekintettel, hogy a szerkesztőbizottság tagjai szakterületük jelentős alakjai). Egy felmérés alapján a szerzők kilencven százaléka úgy véli, hogy a szakmai bírálat javít írásaik végleges változatán, annak minőségén (Sense About Science Peer Review Survey). A szakmai bírálat, lektorálás biztosítja az adott tudomány integritását (és egyben a folyóirat tudományos színvonalát) azáltal, hogy kizárja az érvénytelen vagy gyenge minőségű kutatásokat, tanulmányokat.

Hogyan működik a bírálati folyamat?
Az IEEE irányelvei megkövetelik, hogy legalább két, szakmailag kiemelkedő tevékenységű bíráló értékelje a benyújtott kéziratot, mielőtt a szerkesztő döntést hoz annak elfogadásáról vagy elutasításáról (IEEE Publication Services and Products Board (PSPB) Operations Manual 8.2.2.2.A.4. szakasz).
A folyóirat szerkesztője olyan bírálókat kér fel, akik a kézirat témájának szakértői, így azok szerzői értékes visszajelzést kapnak munkájukról.
A bírálók számos ponton tesznek észrevételt, például arra vonatkozóan, hogy a tanulmány jól megtervezett-e, vagy hogy az eredmények kellően beágyazottak, elfogadhatóak. A bírálók segíthetnek a szerzőknek a kulcspontok kiemelésében, a hibák azonosításában és kijavításában, valamint új ötletek megfogalmazásában.
A bírálók visszajelzései alapján a szerkesztő dönt a kézorat elfogadásáról vagy elutasításáról.

Folyóiratunk kettős anonim bírálatot biztosít, ahol sem a szerző, sem a bírálók nem ismerik egymást (azonban előfordulhatnak olyan eset, amikor a szerző személyazonossága az adott tudományterületen nem rejthető el).
A bírálati folyamat e módja biztosítja, hogy a bíráló őszinte és pártatlan értékelést adhasson.

Mire figyelnek a bírálók?
A Gyermeknevelés Tudományos Folyóirathoz benyújtott írást, amennyiben a Tanulmány rovatban jelenik meg, minden esetben a szakterületet jól ismerő bírálók véleményezik. Mind a Szerző(k), mind a felkért független bírálók anonim módon vesznek részt a publikálást előkészítő folyamatban. Kiemelten fontos, hogy a Szerző(k) az absztraktban és a tanulmány szövegében, ne egyértelműsítsék magukat.
A lektorálás fő szempontjai: 1. a folyóirat profiljához illeszkedés, 2. a problémafelvetés aktualitása, 3. az írásban megjelentetett elméleti megközelítések relevanciája, újdonsága, koherenciája, 4. az alkalmazott kutatási paradigma, 5. az alkalmazott kutatási és adatelemzési módszerek minősége, 6. az eredmények bemutatása, 7. összbenyomás a kéziratról.
A bírálat online történik, melynek eredményéről a Szerző értesítést kap. Kettő elutasító bírálat esetén a folyóirat nem közli az írást, annak módosított változatát sem. Egy pozitív és egy elutasító bírálat esetében a folyóirat kiküldi egy harmadik bírálónak a szöveget. Kettő pozitív bírálat esetében, a Szerző egy alkalommal pontosítja a szöveget a bírálók által felsorolt, általuk megjelölt módosításoknak megfelelően. amennyiben a bírálók elfogadják a szerző módosításait, a folyóirat közli a tanulmányt. A bírálói véleményeket a bírálók nevének feltüntetése nélkül küldi meg a szerkesztőség a szerzőnek, több szerző esetén csak az első vagy levelező szerzőnek. A folyóirat törekszik arra, hogy a bírálati folyamat rövidebb legyen kettő hónapnál.

A bírálati folyamat időbeosztása
A kézirat benyújtása után a szerkesztő egy héten belül megkeresi a bírálókat, és felkéri őket, hogy 30–60 napon belül készítsék el a bírálatot. A bírálatok beérkezése után a szerzőket arra kérjük, hogy 2–3 héten véglegesítsék és küldjék el írásukat.

 

Szerzői jog, licenc és archiválás

A publikálásra benyújtott munkák esetében elvárás, hogy eredetiek, korábban még nem publikáltak legyenek, és nem álljanak elbírálás alatt más tudományos fórumon. A cikknek a folyóirathoz való beküldésével a szerzők megerősítik, hogy a cikk a saját eredeti szellemi termékük, és a publikálással nem sérülnek harmadik fél jogai. Harmadik fél bármilyen igénye esetén a szerzők teljes felelősséget vállalnak, beleértve az esetleges pénzügyi következményeket is.

A szerzői jog a szerzők kizárólagos tulajdonát képezi, míg az első közzététel joga a folyóiratot illeti meg. A közzétett munka a Creative Commons License "Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International" (CC BY-NC-SA 4.0) licenc alatt áll.

A folyóirat nem feltétlenül osztja a közzétett írásokban kifejtett véleményt, a felelősséget kizárólag a szerzők viselik.

A szerzők neve, ORCID azonosítója, (lehetőleg intézményi) e-mail címe, valamint affiliációja nyilvánosan hozzáférhető a folyóiratban.

A folyóiratban megjelent cikkeket magyarországi adattárakban archiváljuk, valamint hazai és nemzetközi adatbázisokban indexeljük.

Adatvédelmi nyilatkozat

A szerzők neve, ORCID azonosítója, (lehetőleg intézményi) e-mail címe, valamint affiliációja nyilvánosan hozzáférhető a folyóiratban. A weboldalon regisztrált neveket és e-mail címeket kizárólag a folyóirat megadott céljaira használjuk, azokat semmilyen más célra vagy más fél számára nem adjuk át.

A publikálás díjmentessége

A szerzők számára a teljes szerkesztési folyamat díjmentes. A Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat a méltányosság és a nyílt tudomány elvein alapuló publikációs politikájával összhangban nem számít fel díjat az írások befogadásáért és szerkesztéséért. Az egyes írásokhoz közvetlenül a megjelenésük után bárki díjmentesen hozzáférhet.

A Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat szakmai és technikai színvonalának a megőrzése érdekében a szerkesztőség folyamatos technikai és tartalmi fejlesztéseket, újításokat alkalmaz.