Kortárs angol-amerikai költők a korai angol nyelvi nevelésben
DOI:
https://doi.org/10.31074/gyntf.2024.3.79.91Kulcsszavak:
kortárs, gyerekköltészet, korai idegen nyelvi nevelésAbsztrakt
Az óvodákban alkalmazott korai angol nyelvfejlesztésnek mindig is alapvető elemei voltak a gyerekmondókák, gyerekversek, melyeknek kiválasztásához a gyakorló óvodapedagógusok olykor rendkívüli leleményességgel, máskor aggasztó kényelmességgel nyúlnak az Interneten található segédanyagokhoz, ahol jellemzően ömlesztve, minősítés nélkül jelennek meg az óvodásoknak szánt különféle, gyakran anonim irodalmi anyagok. Az anyagválasztásban legfőbb szempontjuk általában a megfelelő tematika és a szókincs egyszerűsége, ami felülírhatja az irodalmi minőség igényét. Az angol műköltészet, ezen belül a kortárs gyermekköltészet hiánya az óvodai tanítási gyakorlatban azért különösen szembeszökő, mivel a magyar óvodapedagógia méltán büszke az igényes kortárs magyar gyermekirodalom népszerűsítésére. Nem, mintha az idegennyelvi óvodapedagógus-képzésben ne találkoznának a pedagógusjelöltek igényes gyermekköltészettel. Személyes tanítási tapasztalatom és más, gyermekirodalmat tanító kollégám tapasztalata mellett ennek szakirodalmi bizonyítéka többek között az 1995-ben napvilágot látott szöveggyűjtemény Ujlakyné Szűcs Éva szerkesztésében a Kecskeméti Tanítóképző Főiskola számára: Children’s Literature Handbook, vagy az ELTE módszertani segédanyaga: A Task-Based Reader on Methodology and Children’s Literature, Kovács Judit és Trentinné Benkő Éva munkája (2003, különösen pp. 112–132). A tapasztalatok szerint a frissen végzett óvodapedagógusok munkájuk során szívesen alkalmazzák a főiskolán vagy egyetemen tanultakat (Trentinné Benkő et al., 2021). Épp ezért érdemes törekedni arra, hogy mi, pedagógusképzők folyamatosan megújítsuk az angol gyerekirodalmi tananyagot annak érdekében, hogy az internet kínálta mondókák, a klasszikus angol dajkarímek és kanonizált gyermekköltők versei mellett helyet kapjon a képzésben az angol nyelvű kortárs gyermekköltészet is, és így azok bekerüljenek az óvodába is. Megfelelő módszertannal és versválogatással elérhető, hogy az óvodásokra jellemző „kezdő nyelvi szint” ne zárja ki automatikusan a minőségi angol gyermekköltészet megismerését. Jelen írás egy folyamatban lévő kutatásból osztja meg hat kortárs angol-amerikai költő válogatott gyerekverseit módszertani ajánlásokkal.
Letöltések
Hivatkozások
Bagert, B. (2007). Shout! Little poems that roar. Dial Books for Young Readers.
Douglas, F. (2012). UnBEElievables: Honeybee poems and paintings. Beach Lane Books.
Ellis, G. & Brewster, J. (2002). Tell it again! The new storytelling handbook for primary teachers. Penguin Longman.
Hudák, I. (1992, Ed.). Sing a song of sixpence. Bouvard & Pecuchet.
Kovács, J. & Trentinné, Benkő É. (2003, Eds.). A task-based reader on methodology and children’s literature: For students of primary teacher training = Módszertani és gyermekirodalmi szöveg- és feladatgyűjtemény: Főiskolai hallgatók számára. ELTE Tanító- és Óvóképző Főiskolai Kar.
Kovács, J. (2009). A gyermek és az idegen nyelv. Eötvös József Könyvkiadó.
Latta, L. (2019). Learning to listen: Supporting dual language learners’ language acquisition and learning identities. YC Young Children, March 2019, 74(1), 62–71.
Milligan, S. (2001). A Children’s Treasury of Milligan: Classic Stories & Poems. Virgin Books Limited.
Palkóné Tabi, K. (2022). Angol nyelv tanítása az óvodában. In Óvónők kincsestára (augusztus, C 8.26, 2–16). Raabe.
Patten, B. (1999, Ed.). The Puffin book of utterly brilliant poetry. Puffin Books.
Radnai, Zs., Nikolov, M. & Szabolcs, É. (1987, Eds.). The key of the kingdom: Segédkönyv szülőknek és nevelőknek 4-8 éves gyerekek angol foglalkozásaihoz. Tankönyvkiadó.
Rosen, M. (2015). A great big cuddle: Poems for the very young. Candlewick Press.
Sloan, G. (2003). Give them poetry! A guide for sharing poetry with children K-8. Teachers College, Columbia University.
Trentinné Benkő, É., Árva V., Medina-Casanovas, N. & Canals-Botines, M. (2021). English language children’s literature as a springboard for teacher-researcher international collaboration. Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat, 9(1), 39–56. https://doi.org/10.31074/gyntf.2021.1.39.56
Ujlakyné Szűcs, É. (1995, Ed.). Children’s literature handbook, Kecskeméti Tanítóképző Főiskola.
##submission.downloads##
Megjelent
Hogyan kell idézni
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Szerző
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.