Announcements

A Gyógypedagógiai Szemle (GYOSZE), a Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete (MAGYE) tudományos-szakmai folyóirata, a magyar gyógypedagógia kiemelkedő szakmai és tudományos fóruma.

A szerkesztőség célja a gyógypedagógia mint tudományterület erősítése, elismertségének, presztízsének növelése, ennek kívánunk teret adni a folyóiratban való publikálás lehetőségének biztosításával.

Ahhoz, hogy egy tudományterület elismert legyen, széleskörű láthatósággal, megbízható, minél inkább evidenciákon alapuló szakmai tevékenységgel kell rendelkeznie.

Egy olyan tudományterületen, ahol alacsony érdekérvényesítő képességgel rendelkező, sérülékeny, gyakran hátrányos helyzetű csoportokkal foglalkozunk, rendkívül fontos a megalapozott, megbízható, biztonságos és etikus szakmai tevékenység.

A Gyógypedagógiai Szemle kiadója és a szerkesztősége elkötelezett amellett, hogy olyan szakmai publikációs lehetőséget biztosít a folyóirat révén, ami ezeket a szempontokat alapvetőnek tekinti.

Ezért a hazai és nemzetközi, megbízható tudományos-szakmai folyóiratok gyakorlatához illeszkedően a folyóirat szerkesztőségében kettős vak bírálati eljárást alkalmazunk (sem a szerző, sem a bíráló nem tudja, ki a másik), hogy magas színvonalú, megbízható, tudományosan megalapozott tanulmányok kerüljenek publikálásra. Folyóiratunk honlapján a publikációs politikánk, a bírálati folyamat és szempontjai, a szerzői útmutató bárki számára elérhetők.

A GYOSZE-ban, mint tudományos folyóiratban történő publikálás mindezek mellett kölcsönös bizalmon alapul: a szerzők bíznak abban, hogy a folyóirat a legmegfelelőbb (önkéntesen dolgozó) szakmai véleményezőket kéri fel, akik legjobb tudásuk és kapacitásuk szerint támogató és előremutató javaslatokkal, kritikával segítik a szerzőket a magas minőségű publikációk elkészítésében. A folyóirat szerkesztősége és a bírálati folyamatban résztvevő szakértők pedig bíznak abban, hogy a szerzők tudásmegosztási céllal, etikusan járnak el, ügyelve a tudományos publikációk szakmai követelményeire, szem előtt tartva a publikációban érintett sérülékeny csoportok érdekeit és jogait, valamint az összeférhetetlenségek (pl. gazdasági haszon elérése) elkerülését.

Azért, hogy a folyóirat és annak révén a tudományterület szakmai és tudományos presztízse növekedjen, fontos, hogy a Gyógypedagógiai Szemle szerzői a szakterület tudományos és szakmai szempontból elismert képviselői legyenek, teret biztosítsunk a gyakorlatban dolgozó szakemberek és kutatók magas színvonalú munkája eredményeinek publikálásához.

Azért, hogy az elismert szakemberek folyóiratunkat választhassák eredményeik közzétételére, folyóiratunk törekszik a hazai és nemzetközi szakmai-tudományos közeg számára minél szélesebb körben láthatóvá és fontossá válni.

A hazai láthatóságot biztosítja az, hogy folyóiratunkat a Magyar Tudományos Akadémia három tudományos bizottsága (Pedagógiai, Pszichológiai, Nyelvtudományi) is a legmagasabb, A jelű kategóriába sorolja. 2021 óta a folyóiratunkban megjelenő tanulmányok, írások DOI azonosítóval ellátottak. A DOI (Digital Object Identifier) nemzetközi egyedi azonosító, használata növelheti a folyóirat honlapjának látogatottságát, ezáltal növekedhet a hivatkozások száma, ami pedig a tudománymetriai adatbázisokba kerülés esélyét emeli. 

A nemzetközi láthatóság szempontjából fontos, hogy a tanulmányok címe és absztraktja angol nyelven elérhető. Ezt tovább növelheti a nemzetközi adatbázisokban (pl. EBSCO, ami folyamatban van, és SCOPUS, ami a közeljövőben indul) való megjelenés lehetősége, amihez számos feltételnek kell megfelelni a folyóirat publikációs folyamata, a folyóirat cikkeinek színvonala tekintetében is.

Továbbra is célunk a megalapozatlan, nem megbízható, félrevezető, szakmainak álcázott tartalmak terjedésének ellensúlyaként is megjelenni, egyben azoktól elhatárolódni, így ezentúl is fontosnak tartjuk az autentikus források használatát, a tudományosan megalapozott irányokat, a kutatáson alapuló gyakorlat támogatását, szükségesnek tartjuk ezeknek teret adni, mind a print, mind pedig az online felületeken.

Ezért szerkesztőségünk vállaltan kiáll amellett, hogy a magas színvonalú, megbízható, megalapozott és biztonságos szakmai munka eredményeinek objektív bírálati folyamatot követő publikálása nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a gyógypedagógia tudományterülete magas presztízsű, elismert legyen, a gyógypedagógus megbecsült és nagyra értékelt szakember legyen, aki kivételes, megbízható, etikus és megalapozott tudással rendelkezik, és megbecsülendő munkát végez.

Budapest, 2024. július 1.

A Gyógypedagógiai Szemle kiadója és szerkesztőbizottsága