Magyar ember volt Kína keresztény tábornoka! Egy hírlapi kacsa évtizedes karrierje a magyar sajtóban (1927–1937)
Megjelent 2024-01-04
Kulcsszavak
- Feng Yuxiang,
- hadurak kora,
- álhír,
- turanizmus,
- magyar sajtótörténet
- nacionalizmus,
- kínai történelem,
- Fengya-testvérek ...Tovább
Hogyan kell idézni
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Absztrakt
A tanulmány a XX. századi Magyarországon, a Horthy-korszak nacionalizmusában táptalajra lelt, egy évtizeden keresztül húzódó hírlegendát mutatja be. A magyar sajtóban „Kína keresztény tábornokaként” emlegetett Feng Yuxianggal kapcsolatban akkor merült fel, hogy magyar származású lehet, amikor Fengya Igor kassai táblabíró egy, a kínai tábornokról készült és egy berlini képesújságban megjelent portrén felismerni vélte rég nem látott öccsét, Fengya Ireneuszt. A Feng–Fengya-álhír vélhetően a modern magyar sajtótörténet egyik legkorábbi, legjelentősebb és leghosszabb életű, Kínával kapcsolatos, nemzetközi hatású hírlapi kacsája volt. Ez az álhír 1927-től 1936-ig két alkalommal is szárnyra kapott a magyar sajtó lapjain. Legelőször 1927. február. 22-én volt olvasható a szenzációt keltő bejelentés, miszerint Fengya Igor kassai táblabíró Fengya Ireneusz nevű öccse valójában Feng Yuxiang tábornok. A különböző napilapok sorra vették át a hírt, sőt sajtónyomozás is indult az ügyben. Még a bécsi kínai nagykövetség is nyilatkozatot adott ki Feng Yuxiang életútjáról. A hír az Amerikai Egyesült Államokban is elterjedt, amelynek kapcsán az érintett, Fengya Ireneusz is nyilatkozatot tett közzé. A nyilatkozatában közölte, hogy Kassán élő bátyja majd mindenben igazat állít, abban téved csupán, hogy ő lenne a kínai keresztény tábornok. Elmondása szerint 1893-ban érkezett Kaliforniába, majd három évvel később beállt a hadseregbe, és részt vett a Fülöp-szigeteknél vívott harcokban. A bokszerlázadás idején is valóban Kínában tartózkodott, ahol tolmácsként alkalmazta az Egyesült Államok hadseregének kilencedik gyalogezrede. Az orosz–japán háború Mandzsúriában érte, és éveket töltött Szibériában, Kínában, Japánban és más kelet-ázsiai országokban. Az elmúlt kilenc évben azonban Alaszkában él, ahonnan alkalmanként Los Angelesbe utazik. Ezt a hírt másnap a The New York Times is átvette, ennek ellenére a magyar sajtóban nem bukkant fel, hogy Fengya Ireneusz maga is megszólalt volna a személyét érintő hírverés kapcsán. Az álhír azonban néhány évnyi pihenőt követően 1936-ban még egy rövid időre felbukkant. A hír újraéledését azonban a kassai táblabíró már nem élte meg, és a szenzáció jellege sem bizonyult olyan erősnek, hogy nemzetközi visszhangot keltett volna. Az 1948-ban elhunyt Feng Yuxiang tábornok feltehetően soha nem értesült a személyével kapcsolatos magyar hírlegendáról. Végkövetkeztetésként pedig levonható, hogy a hír szereplőinek története az álhír élettartamát tekintve kedvező időben találkozott a keletre forduló turanista magyarság és a magát többre hivatottnak érző nemzet öntudatával.
Hivatkozások
- AE Az Est
- AN A Nép
- DM Délamerikai Magyarság
- E Ellenzék
- FU Friss Ujság
- M Magyarország
- Magyarság
- MSZ Magyar Szemle
- NSZ Népszava
- KU Kis Ujság
- NU Nemzeti Ujság
- PH Pesti Hirlap
- PN Pesti Napló
- U Ujság
- UB Uj Barázda
- UI Uj Idők
- UN Uj Nemzedék
- U.S. Cenus. Harry Fengya. Archives.com. http://www.archives.com/1940-census/harry-fengya-ak-10249750 (Utolsó megtekintés: 2019. október 10.).
- Feng Yuxiang 馮玉祥 2006. Wo de shenghuo 我的生活 [Életem]. Peking: Shijie zhisi chubanshe.
- Ablonczy Balázs 2016. Keletre, magyar! A magyar turanizmus története. [Budapest]: Jaffa Kiadó.
- Broomhall, Marshall 1923. Marshall Feng: A Good Soldier of Jesus Christ. London: China Inland Mission and Religious Tract Society.
- Farkas Ildikó 1993. „A turánizmus”. Magyar Tudomány 7: 860–868.
- Farkas Ildikó 2022. „The Hungarian Nippon Society”. Journal of East Asian Cultures 1: 75–103. https://doi.org/10.38144/TKT.2022.1.6
- Fenby, Jonathan 2003. Generalissimo: Chiang Kai-shek and the China He Lost. New York: Simon & Schuster.
- Fenby, Jonathan 2008. Modern China. The Fall and Rise of a Great Power, 1850 to the Present. New York: Ecco.
- Gernet, Jacques 2001. A kínai civilizáció története. Budapest: Gondolat Kiadó.
- Goforth, Jonathan 1919. A Chinese Christian General, Feng Yu Hsiang. Chefoo: printed by James McMullan.
- Jordán Gyula 1999. Kína története. Budapest: Aula.
- Józsa Sándor 1966. Kína és az Osztrák–Magyar Monarchia. Budapest: Akadémiai Kiadó.
- Sheridan, James E. 1966. Chinese Warlord: The Career of Feng Yu-hsiang. Stanford University.
- Szendrei László 2010. A turainzmus. Definíciók és értelmezések 1910-től a II. világháborúig. Máriabesnyő – Gödöllő: Attraktor.
- Wang Mingpei 王民培 2001. „Xunzhao Fengyuxiang zinü de xiongyali ren 尋找馮玉祥子女的匈牙利人 [Feng Yuxiang fiait és leányait kereső magyar ember]”. Zhongguo funü中國婦女. 2001. 9. (Internetes hozzáférés: https://news.eastday.com/epublish/big5/paper148/20010930/class014800023/hwz501813.htm; utolsó megtekintés: 2019. 10. 19.).