Bírálati folyamat

Tájékoztatjuk tisztelt szerzőinket, hogy a benyújtott tanulmányok elbírálása mindkét irányban anonim szakmai bírálattal/lektorálással (peer review) történik a nemzetközi normáknak megfelelően. Ez a szigorú eljárás a garanciája annak, hogy a bírálók elfogultság nélkül értékeljék a kézhez kapott tudományos írásokat, a szerzők pedig elfogadhassák a bírálatban foglaltakat. Minden tanulmányt minimum két bírálóhoz küldünk ki a publikálás előtt, így biztosítva az átfogó és igazságos értékelést.

Bírálóink kizárólag a neveléstudomány és társtudományai tudományos fokozattal (minimum PhD) rendelkező szakértői köréből, az ország felsőoktatási intézményeiből kerülnek ki.

A bírálati folyamat során a bírálók a következő szempontokat veszik figyelembe:

  1. A probléma-felvetés aktualitása, a téma érdekessége
  2. Az írásban megjelenített elméleti megközelítések, a felhasznált szakirodalom relevanciája és újdonsága
  3. Az alkalmazott kutatási paradigma, módszerek és eszközök minősége
  4. Új eredmények, tudományos újdonságok
  5. A tudományos közlemények formai kritériumainak való megfelelés
  6. Összbenyomás a kéziratról
  7. Konkrét módosítási javaslatok

A bírálók a legtöbb esetben az angol terminológiának megfelelően úgynevezett minor vagy major revision-t javasolnak, azaz kisebb vagy nagyobb átdolgozást kérnek, amelyben a fent jelzett szempontok játszanak jelentős szerepet. De természetesen az sem kizárt, hogy változtatás nélkül támogatják a tanulmány megjelentetését vagy pedig a fellelt hiányosságok és hibák olyan fokúak, hogy elutasítják azt.

Abban az esetben, ha az egyik bíráló támogató a másik pedig elutasító bírálatot fogalmaz meg, harmadik bírálót vonunk be a folyamatba.

Felhívjuk tisztelt szerzőink figyelmét, hogy a bírálati folyamat megszervezése, azaz a bírálók felkérése és a bírálat elkészítése időt vesz igénybe, így a beküldött írások beérkezése és publikálása között legtöbbször hónapok telnek el. Kérjük anyagaik benyújtásakor ezt vegyék figyelembe! Folyóiratunk évi négy: tavaszi, nyári, őszi és téli számmal jelentkezik.