Etikai szabályozás

Etikai szabályozás

A publikálás etikai szabályozásában a Magyar Tudományos Akadémia Tudományetikai Kódexét tekintjük mérvadónak. A Kódex itt  érhető el.

Eredetiség és plágium

A szerzőknek szavatolniuk kell, hogy a tanulmány saját, eredeti szellemi alkotásuk, illetve amennyiben felhasználták mások munkáit, kifejezéseit, akkor azokat megfelelő módon idézniük kell és szakszerűen hivatkozni rájuk.

A forrásokra való hivatkozás

Az idézett vagy tartalmilag felhasznált művekre – ideértve a szövegátvételeket és illusztrációkat is – minden esetben szakszerűen kell hivatkozni a folyóirat által közzétett hivatkozási szabvány alkalmazásával. A felhasznált művekre vonatkozó hivatkozást az adott szöveghelyen vagy illusztrációnál kell elhelyezni, és a felhasznált irodalomban minden felhasznált művet fel kell tüntetni. A felhasznált irodalomban nem szerepeltethető olyan mű, amelyre a főszövegben vagy ahhoz fűzött lábjegyzetben nem történt hivatkozás.

A tanulmányszerzői tisztség

Szerzőként kell szerepeltetni mindazokat a személyeket, akik érdemben hozzájárultak a bemutatott tanulmány alapötletéhez, megtervezéséhez, megszövegezéséhez vagy értelmezéséhez. Társszerzőként kell megjelölni mindazokat a személyeket, akik jelentős mértékben hozzájárultak a tanulmányhoz. Ugyanakkor közreműködőként meg kell említeni mindazokat, akik részt vettek a kutatási folyamat bizonyos lényeges szakaszaiban. A szerzőnek szavatolnia kell, hogy minden jelentős társszerzőt megemlített a tanulmányban, valamint, hogy nem jelölt meg társszerzőként erre nem jogosult személyeket. Többszerzős tanulmányok vagy művek esetén a kapcsolattartásra kijelölt szerző szavatolja, hogy minden társszerző láttamozta és jóváhagyta a tanulmány végleges kéziratát, valamint beleegyezett annak publikálásába.

Az etikai alapelvek megsértésének kezelése

Amennyiben felmerül, hogy valaki a fenti elvek valamelyikét megsértette, az esetet pontosan dokumentálni kell, ki kell vizsgálni, a felelős érintetteket pedig azonnal értesíteni kell, megadva a feltételezhetően hibás félnek a méltányos lehetőséget, hogy álláspontját ismertesse.

Enyhébb esetben a bizonyított hibát ki kell javítani, azt pedig, aki a hibát elkövette, figyelmeztetni kell, hogy tartózkodjon az etikátlan magatartástól. Súlyos esetben az érintett kézirat megjelentetését az első lépéstől felül kell vizsgálni. Az etikai vétség súlyától függően jogi lépések is következhetnek.