Beküldések

Bejelentkezés vagy Regisztráció a beküldéshez.

Ellenőrzőlista a benyújtás előkészítéséhez

A benyújtási folyamat része, hogy a szerzők ellenőrizzék le a benyújtandó anyaguk mindenben megfelel az alábbi listában szereplő elvárásoknak, és azokat a beadványokat, amelyek nem tartják be a az útmutatóban leírtakat, azokat vissza lehet küldeni a szerzőnek.
  • A beküldött anyag nem lett korábban publikálva, és megelőzően egy másik folyóiratnál sem lett lektorálva (bővebb magyarázatot lásd a Megjegyzések a szerkesztőnek résznél).
  • A beküldési állománya OpenOffice, Microsoft Word vagy RTF document fájlformátumban van.
  • Ahol rendelkezésre állt, a hivatkozásokhoz az URL megadásra kerültek.
  • A szöveg szimpla sorköz szerkezetű, 12-es betűméretet használ. Dölt szövegezést használ aláhúzás helyett (kívétel az URL címek), és az összes illusztráció, ábra és táblázat a szövegtörzs megfelelő szakaszában található és nem a dokumentum végén.
  • A szöveg betartja, és megfelel a Szerzői Útmutatóban felvázolt stílus- és bibliográfiai követelményeknek.

Szerzői útmutatók

Szerzőknek

Az Öt kontinens az ELTE BTK Történeti Intézet Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszékének hivatalos folyóirata. A publikálásra szánt kéziratokat a szerkesztőség tagjainak e-mail címére lehet benyújtani.

A benyújtott kéziratoknak meg kell felelniük bizonyos követelményeknek. A felsorolt pontok bármelyikének figyelmen kívül hagyása a kézirat automatikus visszautasítását vonja maga után.

  • A publikálásra benyújtott kéziratoknak eredeti, korábban más folyóiratban, digitális vagy nyomtatott formában nem publikált munkáknak kell lenniük.
  • A publikálásra szánt kéziratokat MS-Word (.doc vagy .docx) formátumban kell benyújtani.
  • A benyújtott munkáknak tartalmazniuk kell a szerző affiliációját és ORCID-azonosítóját.
  • A szöveg megfelel a Szerzői útmutatóban meghatározott stilisztikai és bibliográfiai követelményeknek.
  • Ahol csak lehetséges, a hivatkozásokhoz tartozó DOI és/vagy URL azonosítók feltüntetésre kerülnek.
  • A benyújtott munka elején található magyar és angol nyelven egy 1.000-1.500 karakteres absztrakt, illetve 5-7 kulcsszó mindkét nyelven.

 

A tudományos minőség biztosítása érdekében a benyújtott munkákat kettős vak szakértői értékelésnek vetik alá, amelyet a terület két szakértője végez. A bírálati folyamat során az eredetiséget és a tudományos információk relevanciáját veszik figyelembe.

A kettős vak szakértői értékelés folyamata:

  1. A szerkesztők ellenőrzik, hogy a beérkezett kéziratok megfelelnek-e az előírt kritériumoknak. Azok a kéziratok, melyek nem felelnek meg a folyóirat által meghatározott előírásoknak, nem kerülnek publikálásra.
  2. Amennyiben a benyújtott munka minden előírt kritériumnak megfelel, a szerkesztőség felkér két szakértőt a kézirat bírálatára. A bírálatok elkészítésére a kézirat kézhezvételétől számított 4 hét áll rendelkezésre.
  3. A bírálati folyamat a szerző és a bírálók számára is anonim.
  4. A bírálók személyének, valamint a bírálatok tartalmának felfedésére sem a publikálási folyamat során, sem azt követően nem kerül sor. A szerzők és a bírálók között a szerkesztők közvetítenek minden információt és üzenetet.
  5. A bírálóknak és a szerkesztőbizottság tagjainak bizalmasan kell kezelniük minden szakértői bírálat alatt álló anyagot. A bírálók és szerkesztők nem oszthatják meg a bírálatra benyújtott anyagokat harmadik féllel.
  6. Valamennyi bíráló rendelkezik szakértelemmel a benyújtott kéziratok szempontjából releváns területeken, és az elmúlt években publikált a témában. A bírálók a Szerkesztőbizottság tagjai és a különböző hazai és külföldi kutatási és tudományos intézmények szakértői közül kerülhetnek ki. Ha a kézirat interdiszciplináris jellegű, a megfelelő területek szakértői is felkérhetők a bírálati folyamatban való részvételre.
  7. Sem a szerző, sem a társszerzők nem lehetnek a benyújtott kézirat bírálói. A felkért bírálóknak tájékoztatniuk kell a szerkesztőbizottságot minden esetleges összeférhetetlenségről.
  8. Az elkészült bírálatnak tartalmaznia kell a kézirat szakértői elemzését, objektív és jól alátámasztott értékelést, valamint konstruktív ajánlásokat, egy előre összeállított bírálati-sablont követve. A bírálatot a kézirat publikálásra való alkalmasságáról szóló végleges döntéssel kell lezárni a következők szerint: a) a kéziratot publikálásra ajánlják; b) a kéziratot átdolgozás után publikálásra ajánlják; c) új bírálati kör szükséges; d) a kéziratot nem ajánlják publikálásra.
  9. Mindkét bíráló pozitív értékelése esetén a kéziratot a Szerkesztőségnek is jóvá kell hagynia. Az elfogadásról a szerzőket e-mailben értesítjük. Ez az e-mail tartalmazhat egy listát a javasolt javításokról. A szerkesztőbizottság fenntartja a jogot a kézirat elutasítására még akkor is, ha mindkét bíráló pozitívan értékelte azt; az ilyen kéziratok szerzőit teljes körűen tájékoztatjuk az elutasítás okairól.
  10. Mindkét bíráló negatív értékelése esetén a szerzők tájékoztatást kapnak az elutasítás indokairól. Két egymásnak ellentmondó vélemény esetén a kéziratra vonatkozó végső döntést a főszerkesztő hozza meg. A bírálók közötti nézeteltérés esetén a kéziratot egy harmadik független szakértőhöz lehet továbbítani.
  11. A Szerkesztőség a névtelen bírálatok másolatát kérésre továbbítja a szerzőnek.
  12. A bírálatokat öt évig őrzi meg a szerkesztőség.

Adatvédelmi nyilatkozat

A szerzők által megadott személyes adatok kizárólag a folyóirat által meghatározott célokra használhatók fel, és azokat a szerkesztőség semmilyen más célra vagy harmadik fél számára nem bocsátja rendelkezésre.