Információk

Az Öt kontinens az ELTE Bölcsészettudományi Kar Történeti Intézet Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszékének évi rendszerességgel megjelenő történelemtudományos folyóirata. A periodikát Majoros István alapította 2003-ban. Célja az volt, hogy fórumot biztosítson az egyetemes történelemmel foglalkozó magyarországi történészek számára, valamint külföldi szerzők és szerkesztők bevonásával mélyítse az ELTE és általában a magyar történelemtudomány nemzetközi beágyazottságát. A professzor nyugdíjba vonulása után 2022-ben Búr Gábor vezetésével a tanszék munkatársai vették át a folyóirat szerkesztésének feladatát, akik a kiadvány fejlődését szolgáló újításokat vezettek be. A periodika ezentúl évente, az első negyedévben jelenik meg magyar, kivételes esetekben angol nyelven. A tanulmányokat minden esetben kettős vak bírálati folyamatnak vetjük alá.

A folyóirat célkitűzése továbbra is az, hogy egyetemes (az európai és az Európán kívüli világgal foglalkozó) történeti szaktanulmányoknak biztosítson fórumot, magyar tematikájú tanulmányokat abban az esetben fogadunk, amennyiben az egyetemes történeti keretbe ágyazottan mutatja be tárgyát (például összehasonlító kutatást prezentál). Ezzel a periodika hiánypótló feladatot lát el, hiszen világtörténeti (kivált Európán kívüli) tematikájú történeti tanulmányoknak Magyarországon viszonylag még mindig nehéz fórumot találni. A folyóirat teret kíván adni a legkülönbözőbb megközelítési módoknak, a politikatörténet mellett társadalom-, eszme-, gazdaság-, és hadtörténeti munkáknak, valamint interdiszciplináris tanulmányokat is vár.

Valamennyi szám három-négy tematikus blokkot tartalmaz, emellett azonban tematikától független tanulmányokat is közlünk alkalmanként. A folyóirat szintén közöl recenziókat az európai és az Európán kívüli világ történetét vizsgáló friss tanulmánykötetekről és monográfiákról.