Szerkesztőség
Az Alkalmazott Pszichológia folyóirat korábbi főszerkesztői:
2022-2024: Magyaródi Tímea, PhD
2020-2022: Ujhelyi Adrienn, PhD
1998-2020: Szabó Mónika † ,PhD, alapító főszerkesztő
Jelenlegi főszerkesztő:
Kocsel Natália az ELTE PPK Pszichológiai Intézet, Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékének egyetemi adjunktusa, a Személyiség, Egészség és Érzelemszabályozás Kutatócsoport tagja, tanácsadó szakpszichológus. Doktori fokozatát 2020-ban szerezte az ELTE Pszichológia Doktori Iskolájában, személyiség és egészségpszichológia programon. Kutatásaiban elsősorban azt vizsgálja, hogy az érzelemszabályozás egyéni különbségei hogyan alakítják a szubjektív jóllétet és a szomatikus panaszokat a serdülő- és felnőttkorban. Munkája során arra törekszik, hogy megértse, hogyan kapcsolódnak a perszeveratív kogníciók (rumináció és aggodalmaskodás) az érzelmi információfeldolgozáshoz, a nyugalmi szívritmus-variabilitáshoz és a mentális/szomatikus egészség különböző mutatóihoz kontrollált laborkörülmények között és a mindennapi életben. 2024 szeptemberétől látja el az Alkalmazott Pszichológia folyóirat főszerkesztői feladatait.
Szerkesztők/Rovatvezetők:
Balázs Katalin pszichológus, a Debreceni Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Pszichológiai Intézet, Szociál-és Munkapszichológiai nem önálló Tanszék adjunktusa és kutatója.
Csukonyi Csilla a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusa és kutatója. A Debreceni Egyetemen 1999-ben pszichológia és angol-magyar szakfordítói diplomát, majd 2003-ban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen munka- és szervezetpszichológus szakpszichológusi diplomát szerzett. Pszichológiából 2009-ben doktorált a Debreceni Egyetemen az individualizmus-kollektivizmus témakörében. Emellett 2020-ban sport-pszichodiagnosztika tanácsadói diplomát is szerzett a Debreceni Egyetemen. Az egyetemi tanulmányainak megkezdése óta (31 éve) a társas interakciók kutatása foglalkoztatja, jelenleg főként a HRI (Human-Robot Interakciók) területén folytat vizsgálatokat. Az intézeti Digitális Interakciók Kutatócsoport vezetője, valamint a nemzetközi COST WG5 és az interdiszciplináris Kognitív Eto-mérnöki rendszerek és Robotok kutatócsoport alapító tagja. A hazai EuroPsy Bizottság elnöke és az MPT (Magyar Pszichológiai Társaság) szervezet- és munkapszichológiai szekciójának vezetője. 2024 januárjától az Alkalmazott Pszichológia folyóirat szekcióvezetője (munka- és szervezetpszichológia területén).
Kovács Karolina Eszter pszichológus, szakfordító, sport-pszichodiagnosztikai szakember-jelölt. Doktori fokozatát 2019-ben szerezte a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola Neveléstudományi Doktori Programjában. Kutatásaiban elsősorban a fiatalok egészségtudatosságát mint nem-tanulmányi eredményességét vizsgálja különböző pedagógiai és pszichológiai faktorok mentén, különös tekintettel a sportra. Tagja a Magyar – és Oktatáskutatók Egyesületnek (Hungarian Educational Research Association, HERA), a Magyar Pszichológiai Társaságnak (MPT), emellett a Felsőoktatási Kutató és Fejlesztő Intézet (Center for Higher Educational Research and Development, CHERD-H) szenior kutatója. 2019 óta dolgozik a Debreceni Egyetemen tanársegédként. A 2019/20-as tanév óta mentor és óraadó a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programjában (DETEP), amelynek keretein belül jelenleg pszichológia alapszakos hallgatók mentorálási feladatait látja el. 2022-ben csatlakozott a Cambridge University ReachSci Global Programme-hez, amelynek keretein belül 2022 nyarán helyi mentorként támogat olyan kutatás iránt érdeklődő egyetemi hallgatókat, akik a hallgatói populációban alulreprezentáltak (például STEM képzésben részt vevő nők, valamilyen fogyatékossággal rendelkező alap- és mesterszakos hallgatók). 2016 óta a Hungarian Educational Research Journal (HERJ) szerkesztője, 2019 óta főszerkesztő-helyettese. 2021-ben az Universitas Alapítvány ösztöndíjasa volt, 2016-ban elnyerte a Nemzeti Tehetségprogram Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat, 2014-ben pedig a Pro Regione (A Magyar Vidékért) ösztöndíjat. 2019-ben a HERA Önkéntes tevékenységet elismerő oklevéllel jutalmazták önkéntes tevékenységét.
Oláh Katalin az ELTE PPK Pszichológiai Intézet, Kognitív Pszichológia Tanszékének adjunktusa, valamint a Társas Elmék Kutatócsoport tagja. Doktori fokozatát 2018-ban szerezte az ELTE Doktori Iskola Kognitív Pszichológia programján. Kutatásaiban elsősorban a társas megismerés egyes jellemzőit, illetve azok fejlődését vizsgálja. Óvodáskorú gyerekekkel végzett vizsgálatainak középpontjában a társas tanulás, a társas kategorizáció, valamint a tudatelmélet állnak, illetve arra a kérdésre keresi a választ, hogy ezek a funkciók hogyan kapcsolódnak egymáshoz a megismerés során. Felnőttekkel végzett kutatásai annak feltárására irányulnak, hogy a felnőttkori kötődési mintázatok milyen összefüggést mutatnak a tudatelmélet egyes aspektusaival. Oktatási és kutatási tevékenysége mellett 2022-ben tanácsadó szakpszichológus végzettséget is szerzett.
Pántya József az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Szociálpszichológia Tanszékének egyetemi adjunktusa, a Társadalmi Csoportok és Média Kutatóműhely tagja. Doktori fokozatát 2014-ben szerezte a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Doktori Iskolájának pszichológia doktori programján. Kutatási érdeklődésének középpontjában azok a kérdéskörök állnak, amelyekben az egyének társadalmi felelősségvállalása, az e felelősségvállaláshoz kapcsolódó társas-társadalmi nézetek és preferenciák, valamint a felelős attitűdök és viselkedések előzményei és következményei megjelennek. Kutatásai különböző nézőpontokból közelítik meg e kérdéseket, így ezek között jelen vannak többek között a társadalmi egyenlőtlenség szempontjából releváns társadalmi irányelvek preferenciájának és ezek viselkedésalakító hatásának kérdései, de a társadalmi felelősségvállalás mértékét különböző kontextusokban befolyásoló egyéni és helyzeti tényezők vizsgálata is. 2021 januárjától látja el az Alkalmazott Pszichológia folyóirat szerkesztői feladatait.
Szemenyei Eszter 2012-ben szerzett okleveles pszichológus diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karán (ELTE PPK) klinikai és egészségpszichológia szakirányon. Diplomamunkájában a major depresszió érzelemszabályozási sajátosságait térképezte fel a pozitív és negatív érzelmekre vonatkozóan. Jelenleg az ELTE PPK Pszichológiai Doktori Iskolájának abszolvált hallgatójaként a disszertációján dolgozik. Kutatási területe az érzelemszabályozás tágabb témáján belül a tapasztalati elkerülés (pszichológiai rugalmasság) implicit, valamint explicit szorongással való kapcsolata. Foglalkozott továbbá az elkerülés internalizáló és externalizáló zavarokkal való összefüggéseivel serdülőknél; a szívritmus variablilitás és érzelemszabályozás összefüggéseivel. Lehetősége nyílt továbbá az önértékelés implicit mérési lehetőségeinek vizsgálatára a római Sapienza Egyetemen. Az ELTE PPK Pszichológiai Intézetén belül a Személyiség, Egészség és Érzelemszabályozás Kutatócsoport tagja.
Kiadó neve, székhelye:
ELTE Eötvös Kiadó Kft.
1088 Budapest, Múzeum krt. 4.
Felelős kiadó:
Zsolnai Anikó, PhD, DSc, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar dékánja
ISSN 1419-872X (Nyomtatott)
ISSN 3004-0906 (Online)