Információk
Alkalmazott Pszichológia
Az Alkalmazott Pszichológia Folyóirat alapítója az Alkalmazott Pszichológia Alapítvány, amely 1998–2016 volt a lap kiadója, majd 2017-től ezt a feladatot az ELTE PPK vette át. A folyóirat az Eötvös Kiadó gondozásában jelenik meg. A lap 2016-tól kezdődően a Magyar Tudományos Akadémia és az ELTE PPK támogatásával jelenik meg.
Profil
A Folyóirat a pszichológia alkalmazásának minden területéről közöl kutatási eredményeket bemutató magyar és angol nyelvű tanulmányokat, helyzetelemző írásokat, tematikus összefoglalókat, módszertani tanulmányokat, kutatási beszámolókat, recenziókat és aktuális híreket. A szociál-, a személyiség- a fejlődés- és az általános lélektan alkalmazott területeihez kapcsolódó írásokat várunk (így például a gazdaság-, az iskola-, a katonai-, a klinikai- és az egészség-, a környezet-, a kriminál-, a munka- és szervezet-, a nevelés-, a pedagógiai-, a poliltikai -, a tanácsadás- és a sportpszichológia területeiről).
A publikált írások a gyakorlati területen dolgozó pszichológusok, illetve határterületeken dolgozó más szakemberek (pedagógusok, szociális munkások, szervezetfejlesztők, trénerek) széles rétegének szólnak.
A lap negyedévenként megjelenő periodika (tavasz/nyár/ősz/tél). A folyóirat bírálati rendszerű, a benyújtott kéziratot legalább két független, anonim bíráló véleményezi.
Rovatstruktúra
- empirikus tanulmányok: eredeti kutatások vagy másodelemzések, esetleg metaelemzések korábbi kutatások összegzéseként (maximum terjedelem: 60 ezer karakter szóközökkel, absztrakttal, irodalomjegyzékkel és mellékletekkel együtt)
- műhely: kutató- vagy gyakorlati műhelyek tevékenységének bemutatkozása; “kutatás közben” beszámolók, jó gyakorlatok, képzési programok bemutatása és/vagy hatásvizsgálata, elméleti összefoglaló /review/ tanulmányok olyan alkalmazott területekről, amelyeknek Magyarországon még nincs széles körben ismert és hozzáférhető szakirodalma (max. terjedelem: 80 ezer karakter szóközökkel, absztrakttal, irodalomjegyzékkel és mellékletekkel együtt)
- módszertan: kutatási stratégiák, módszerek és eszközök bemutatása; kérdőívek adaptálásának tapasztalatai, adatelemzési technikák és eljárások ismertetése, összefoglalók olyan módszerekről, amelyeknek Magyarországon még nincs széles körben ismert és hozzáférhető szakirodalma és/vagy kidogozott alkalmazott módszertana (max. terjedelem: 40 ezer karakter szóközökkel, absztrakttal, irodalomjegyzékkel és mellékletekkel együtt)
- könyvismertetések, konferencia-beszámolók: főként recens, a tágabb szakmai közönség érdeklődésére számot tartó hazai és nemzetközi kiadványok bemutatása, kiemeltek kezeltek a kritikai bemutatások, fontosabb konferenciák összefoglaló bemutatása, értékelése (max. terjedelem: 15 ezer karakter szóközökkel, absztrakttal, irodalomjegyzékkel és mellékletekkel együtt)
- közlemények: köszöntők, beszámolók (korlátozott számban, szokásos terjedelem 5 ezer karakter szóközökkel, absztrakttal, irodalomjegyzékkel és mellékletekkel együtt)
Lehetőség van ún. “tematikus számok” összeállítására is, például egy kutatóműhely, egy konkrét, nagyobb kutatási projekt vagy egy konferencia anyagának összegzéseként.