A megélt vallásosság szerepe a felépülésközpontú addiktológiai intervencióban

A megélt vallásosság szerepe a felépülésközpontú addiktológiai intervencióban

Szerzők

  • Jozefa Gabriella Kerekes PPKE BTK Szociológiai Intézet – Szociális és Viselkedéspszichológiai Tanszék

DOI:

https://doi.org/10.17627/ALKPSZICH.2023.1.99

Kulcsszavak:

vallásosság, extrinzik-intrinzik vallásosság, alkoholizmus, esettanulmány, kvalitatív vizsgálat, komparatív vizsgálat

Absztrakt

Háttér és célkitűzések: Az adaptívan megélt vallásosságot elsődlegesen mint preventív funkciót betöltő attitűdöt értelmezik. Az empirikus kutatások szempontjából viszont eddig kevés tudományos figyelmet kapott a megélt vallásosság szerepe a már meglévő pszichés és egyéb betegségekkel – például addikciókkal – küzdő személyek terápiás munkájában. Jelen kutatásunkban ezt a hiányt igyekszünk pótolni.

Módszer: Kvalitatív esettanulmányunk félig strukturált interjú keretében két, alkoholfüggőségben érintett személy részvételével a megélt vallásosság intrinzik (érett) és extrinzik (éretlen) dimenzióit, valamint a felépülés és a megtartott absztinencia kapcsolatát vizsgálta komparatív módon.

Eredmények: Tanulmányunk alátámasztja, hogy az intrinzik vallásosság elősegíti a felépülést, illetve a megtartott absztinenciára is jótékony hatással van.

Következtetések: A téma kiemelkedő jelentősége további kutatásokat kíván, és emellett esetleg olyan célzott programok kidolgozását, ahol az intrinzik vallásosság támogatása a terápiás munka részét képezi.

##submission.downloads##

Megjelent

2023-04-02

Hogyan kell idézni

Kerekes, J. G. (2023). A megélt vallásosság szerepe a felépülésközpontú addiktológiai intervencióban. Alkalmazott Pszichológia, 25(1). https://doi.org/10.17627/ALKPSZICH.2023.1.99

Folyóiratszám

Rovat

Empirikus tanulmányok
Loading...