Az értékváltás jelensége a magyar nyelvben: a negatív emotív elemek egy sajátos használatáról
A negatív emotív elemek egy sajátos használatáról
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2019.3.309Kulcsszavak:
értékváltás, negatív emotív elemek, enantioszémiaAbsztrakt
Ez a cikk az úgynevezett negatív érzelmi elemek speciális felhasználását, az értékváltás jelenségét tárgyalja. Azok a negatív érzelmi elemek, amelyek önmagukban, kontextuson kívül olyan szemantikai tartalmat mutatnak, amely valamilyen negatív érzelemnek megfelelőnek tekinthető, értékvesztésen vagy ritkábban értékváltáson megy keresztül. Az előbbi kifejezés alatt azt a jelenséget értem, amikor egy negatív elem egy másik szó erősödő módosítójává válik, mint például a brutálisan gyors ’brutálisan gyorsan’. Utóbbi kifejezés alatt azokat az eseteket értem, amikor az elem eredendően negatív tartalma ellenére a beszélő meglepődését vagy pozitív értékítéletét fejezi ki, mint a brutális alaplap „brutális [= rendkívül/meglepően jó] alaplap”-ban. A negatív érzelmi elemek számos nyelven megtalálhatók, és történelmileg is igazolhatók. Mindazonáltal, figyelmen kívül hagyva saját korábbi tanulmányaimat, nagyon kevés cikk tárgyalja ezeket, és főként az értékvesztés jelenségére koncentrálnak. Jelen írás célja ennek a hiánynak a pótlása azáltal, hogy néhány észrevételt tesz közzé a negatív érzelmi elemek értékváltásával kapcsolatban.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Martina Katalin Szabó
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.