Adalékok régi bospor(os) ételnevünk történetéhez
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2023.2.195Kulcsszavak:
régi ételnevek, etimológia, hangváltozás, jelentésváltozásAbsztrakt
A régi magyar konyhának egyik kedvelt étele volt a bospor, illetve bosporos nevű mártásféle. A mára már csaknem kihalt szó már a 16. század óta kimutatható nyelvünkből, a tanulmány számos forrást mutat be, amelyekben megjelenik. Első előfordulásaiban többnyire borspor, illetve borsporos alakban találjuk, ezért valószínűsíthető, hogy ebből a szóösszetételből származik, s hangváltozások nyomán jött létre az étel későbbi bosporos, bocsporos, majd népetimológiával a bocskoros megnevezése. Több szerző ugyan kételkedik ebben az etimológiában, de érveik nem eléggé meggyőzőek, ezért a tanulmány amellett érvel, hogy amíg komolyabb cáfolat nem kerül elő, fogadjuk el az eddigi eredetmagyarázatot. Ugyanakkor viszont a közlemény nem tartja túl szerencsésnek a mai magyar szótárak megoldásait a szóalakok lemmatizálást illetően.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2023 Tamás Forgács
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.