„egy, kit a szó nevén szólít”
József Attila névvarázs-elmélete és névtani ihlete
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2018.3.257Kulcsszavak:
névvarázs, szómágia, varázsige, összepusztítás, névtani ihletAbsztrakt
Az irodalom és a névtan kapcsolatát az esetek túlnyomó többségében a prózaelbeszélések területén vizsgálják. A figyelem ilyen összpontosítása észszerű, amennyiben az irodalmi névadás gyakorlata bőséges elgondolkodtatót ad, és valójában az adott terület feltárását kényszeríti ki. Kicsit szokatlan eset, amikor egy dalszövegíróról van szó, akit a névtani problémák intenzíven érdekelnek. Kosztolányi Dezső esete ennél is összetettebb: a prózai szépirodalomban és a költészetben egyaránt jelentős életművet tudhat magáénak, és sokszor nehéz szétválasztani dalszövegírói és prózaírói motivációját és tapasztalatát a névtani kérdésekről szóló számtalan nyelvi elmélkedésében. Jóval világosabb a jelen lap aktuális témája, József Attila esete. A költészet elméleti felfogását a tulajdonnevek köré építette. Ezt nevezik „a nevek varázslatának”. A költő elméleti vitáiban igyekezett feltárni a szavak erejének titkát, megfejteni az erős költői hatás nyelvi előfeltételeit. A névadás problémájával foglalkozott, miközben ezeket a kérdéseket vizsgálta. Ezt a tudást aztán részben személyes tapasztalatokra, részben etnológiai megfontolásokon alapuló elméleti szempontokra támaszkodva alkalmazta saját verseinek megalkotásában. Költészetének ezt az aspektusát „névtani ihletnek” nevezik. A cikk ennek az összetett folyamatnak az első fázisát vizsgálja. Később a költő ragaszkodott ehhez a felfogáshoz, de kiegészítette azt a freudi mélységlélektan névtani vonatkozásaival. A későbbi fejlemények tanulmányozása egy másik tanulmány témája lesz.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Szerkesztő MNy
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.