A jelenkori nyelvjárási adatok történeti dialektológiai forrásértéke
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2021.1.23Kulcsszavak:
nyelvjárástörténet, jelenkori nyelvjárási adatok, forrásérték, labializációAbsztrakt
A nyelvjárástörténet szinte axiómaként kezeli azt a megállapítást, amely szerint a mai nyelvjárásokban - a nyelvjárások eltérő ütemű és irányú történeti változása révén - egymás mellett adatolhatók bizonyos nyelvi jelenségek különböző változási fázisai. Ebből pedig az is kétségtelenül következik, hogy a mai nyelvjárások fontos forrását jelenthetik a történeti nyelvjáráskutatásnak. A korabeli adatok értékelése, bizonyítási értékük vizsgálata azonban bizonyos módszertani akadályokkal jár. Így például a hangtani szembenállások változása, vagy a településtörténeti, népvándorlási folyamatok következtében a korabeli nyelvjárásokban fellelhető nyelvi jelenségek bizonyos korai nyelvjárási sajátosságok lokalizálására csak korlátozottan használhatók. A mai nyelvjárási adatok azonban sok tekintetben valódi útmutatást nyújthatnak a történeti dialektológia bizonyos megfigyeléseihez. Ennek illusztrálására dolgozatom különböző hangtani jelenségeket mutat be, amelyek vizsgálatában a mai nyelvjárási adatok hiteles forrást jelenthetnek a történeti dialektológiához. Ezt egy konkrét probléma vizsgálata követi, nevezetesen annak a kérdésnek a vizsgálata, nevezetesen az a kérdés, hogy miért lehet problémás az ö-zéssel kapcsolatos jelenkori nyelvjárási adatokra támaszkodni (nem pedig más dialektusok ë-jére) az ü-zés gócpontjainak kialakítása során. Ugyanezek az összefüggések az ómagyar korban is problematikusak lehetnek.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Barbara Bába
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.