Típusok, csoportok, tájak a moldvai magyarban
Egy régi kérdés újragondolása
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2020.2.129Kulcsszavak:
moldvai magyar, csángó, belső tagolódás, típus, eredet, székely, mezőségiAbsztrakt
1959-ben jelent meg a debreceni egyetem folyóiratában, a Magyar Nyelvjárásokban Szabó T. Attila alapvető tanulmánya A moldvai csángó nyelvjárás kutatásának története címmel. A kolozsvári tanszéken végzett nyelvföldrajzi kutatási projektekre támaszkodva megállapítja, hogy a moldvai magyar nyelvjárási régión belül három nyelvjáráscsoport különíthető el: székelyes, északi és déli. Ez a végkövetkeztetése eltér számos korábbi szerző véleményétől, akik azt állították, hogy a moldvai magyaroknak két típusa van: a székely és a magyar. A terminológia korábban azért is volt zavaró, mert a csángó elnevezést egyes szerzők az eredeti (magyar) csoport jelölésére használták, miközben általánosan az összes moldvai magyarra is használták. Jelen dolgozat szerzője amellett érvel, hogy a későbbi nyelvföldrajzi kutatások a fenti háromoldalú besorolást tévesnek mutatják, és a korábban feltételezett kettősségi eredet, nyelvjárástípus és területi eloszlás tekintetében is igazoltnak bizonyult. A két nyelvjárás azonban folyamatosan dialektuskeveredésen megy keresztül, és még inkább befolyásolja a domináns helyi román nyelvjárás és a román standard nyelvjárás. Ennek a kettősségnek a kifejezésére a szerző a mezőségi és a székely elnevezést javasolja.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 János Péntek
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.