Az Új magyar nyelvjárási atlasz projekt szociolingvisztikai interjúiról
A magyarországi minta bemutatása
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2024.4.471Kulcsszavak:
szociolingvisztika, nyelvi attitűd, nyelvi-nyelvjárási tudat, ÚMNyA., adatbázisAbsztrakt
A dolgozat az Új magyar nyelvjárási atlasz projekt Magyarországon rögzített szociolingvisztikai interjúival foglalkozik. Egy hároméves kutatás részeként a szerző a teljes hazai minta tizenhárom szociolingvisztikai jellegű kérdésre adott válaszát elemezte. Ehhez előbb részletesen megvizsgálta a hangarchívumot, hogy a munkatervhez képest miként valósult meg a gyűjtés, azaz mely kutatópontokon hány és milyen hátterű adatközlővel készült értékelhető interjú. A válogatás és a feldolgozás révén a cikk a projekt 2012-es lezárulása óta elsőként közli a minta részleteit, kitérve annak terület, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti rétegzettségére is. Az egyes adatközlőknek az említett kutatásban vizsgált kérdésekre adott válaszait egy hatalmas terjedelmű, egyelőre nem hozzáférhető táblázat tartalmazza – összesen 77 kutatópont 600 adatközlőjének adatait és válaszait. Ahhoz, hogy az ÚMNyA. hangarchívuma (nem csupán az eddig feldolgozott interjúk anyaga) valóban hasznosíthatóvá váljon, a tanulmány egy nyilvánosan hozzáférhető, könnyen kezelhető és különféle szempontok alapján kereshető adatbázis létrehozásának a szükségességét hangsúlyozza.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Andrea Parapatics
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.