Késsás vagy Kéffás? Öröklődő szövegromlás legrégebbi csízioinkban
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2020.3.309Kulcsszavak:
kódexek, verses naptárak, szövegromlásAbsztrakt
A magyar csíziók legrégebbi példányai a Késsás és a Késás névalakokat tartalmazzák, amelyek valószínűleg a Kéfás, Péter apostol arámi nevének (Cephas ’szikla’) rontott formái. Úgy tűnik, a már elavult késál(kodik) ’küzd, viaskodik’ igéhez köthető rontott s-es alakok kisebb eltérésekkel a későbbi példányokba, köztük az első magyar nyomtatott naptárba az egyedi képzésű késázá formába is átkerültek. Ez megerősíti Heinrich 1880-ban már megfogalmazott véleményét, hogy a magyar csíziók szerzőinek egy része a korábbi kalendáriumokat is felhasználhattak saját munkájukban.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Tamás Forgács
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.