Információk

A Geodézia és Kartográfia (GK) magyar nyelven megjelenő lektorált tudományos-ismeretterjesztő folyóirat, amely tudományos publikációkat és egyéb szakmai témájú írásokat jelentet meg a földmérés, ingatlannyilvántartás, távérzékelés, fotogrammetria, térinformatika és térképészet szakterületéről illetve egyéb társtudományok területéről érkező írásokat, amennyiben témájuk kapcsolódik a folyóirat fő szakterületeihez. A GK célja a hazai és az anyaországon kívüli magyar és egyéb külföldi szakmai műhelyek tudományos eredményeinek ismertetése, szakmai eredmények, új eljárások és eszközök bemutatása, szakmai-társadalmi eseményekről, rendezvényekről szóló tudósítások, közlemények, hírek, megemlékezések közzététele, valamint a folyóirat fő szakterületein működő szakmai műhelyek, intézmények, civil és állami szervezetek tevékenységének megismertetése, népszerűsítése. A szerkesztőbizottság javaslatára a GK 2019-től angol nyelvű kéziratokat is befogad és megjelentet.

A GK csak máshol korábban nem publikált tudományos írásokat, közleményeket tesz közzé.

A kéziratokat a GK honlapján közzétett útmutatókban meghatározott formában elektronikus úton lehet benyújtani e-mail mellékleteként (mfttt.titkarsag@gmail.com) illetve közvetlenül a főszerkesztőnek (lbuga54@gmail.com). A tudományos publikációk/kéziratok terjedelme legalább 18000 karakter, de legfeljebb 60000 karakter lehet az illusztrációkkal együtt számolva. (Egy 8x12 cm-es illusztráció 1500 karakterrel egyenértékű.) Az egyéb szakmai írások terjedelme nem haladhatja meg a 24000 karaktert. A szerkesztőség – a kézirat tudományos értékétől, szakmai jelentőségétől függően – ettől eltérő terjedelmű cikkek megjelentetéséről is dönthet.

A folyóiratban megjelenő cikkek tartalma nem feltétlenül tükrözi a szerkesztőség álláspontját.

Három hónapnál régebbi kéziratokat a szerkesztőség nem őriz meg és nem küld vissza.

A GK-hoz benyújtott tudományos publikációk kéziratát a szerkesztőség elbírálás után

  1. a) szaklektori bírálatra bocsátja, vagy
  2. b) kiegészítésre visszaküldi a szerzőnek a javításra vonatkozó javaslataival, vagy
  3. c) részletes indoklással elutasítja a kézirat közzétételét.

A szaklektori bírálat névtelenségéről a szerkesztőség gondoskodik. A szakterület elismert képviselői közül kiválasztott bíráló nem ismeri a szerzőt, a szerző nem ismeri a bíráló személyét. A bíráló és a szerző nem lehet azonos szellemi műhely, intézmény munkatársa, alkalmazottja. A szakmai bírálatnak nincs kötött formája, de a lektor nyilatkozik a kézirat tudományos értékéről és javaslatot tesz a megjelentetésre vagy elutasításra. A bíráló észrevételeit, a kéziratnak a megjelenés érdekében történő kiegészítésére, módosítására vonatkozó javaslatait a szerkesztőség közvetíti a szerzőnek. A szakmai cikk megjelentetéséről a bíráló véleményét is figyelembe véve a kézirat javítását/módosítását követő ismételt benyújtás után a szerkesztőség dönt. A szakmai bíráló nem részesül díjazásban.

Szakmai etikai kérdésekben a GK követi a nemzetközi standardokat, a Kiadói Etikai Bizottság [(Committee for Publishing Ethics (COPE) http://publicationethics.org/resources/flowcharts] ajánlásait.