Beküldések

Bejelentkezés vagy Regisztráció a beküldéshez.

Ellenőrzőlista a benyújtás előkészítéséhez

A benyújtási folyamat része, hogy a szerzők ellenőrizzék le a benyújtandó anyaguk mindenben megfelel az alábbi listában szereplő elvárásoknak, és azokat a beadványokat, amelyek nem tartják be a az útmutatóban leírtakat, azokat vissza lehet küldeni a szerzőnek.
  • A beküldött anyag nem lett korábban publikálva, és megelőzően egy másik folyóiratnál sem lett lektorálva (bővebb magyarázatot lásd a Megjegyzések a szerkesztőnek résznél).
  • A beküldési állománya OpenOffice, Microsoft Word vagy RTF document fájlformátumban van.
  • Ahol rendelkezésre állt, a hivatkozásokhoz az URL megadásra kerültek.
  • A szöveg szimpla sorköz szerkezetű, 12-es betűméretet használ. Dölt szövegezést használ aláhúzás helyett (kívétel az URL címek), és az összes illusztráció, ábra és táblázat a szövegtörzs megfelelő szakaszában található és nem a dokumentum végén.
  • A szöveg betartja, és megfelel a Szerzői Útmutatóban felvázolt stílus- és bibliográfiai követelményeknek.

Szerzői útmutatók

Geodézia és Kartográfia

Kéziratleadási iránymutató

Tisztelt Szerzők!

A Geodézia és Kartográfia folyóirat időben és jó minőségben, egységes szerkezetben való megjelenéséhez kérjük, hogy írásaikat az alábbi útmutató figyelembevételével készítsék el, illetve küldjék meg szerkesztőségünknek. (mfttt.titkarsag@gmail.com)

 

Szöveg küldése Word fájlban:

––A megjelenésre szánt írások lehetőleg Word szövegszerkesztővel, Times New Roman vagy Cambria betűtípussal készüljenek, lehetőleg sorkizárt formátumban.

––A cikkek lehetőleg egy, kettő vagy három, jól megkülönböztethető címfokozatot tartalmazzanak (pl. ha a szöveg betűmérete 10 vagy 12 pt nagyságú, akkor a címek 18, 16 és 14 pt nagyságúak legyenek).

––A cím önálló tartalmat alkosson és ne legyen része az utána következő szövegnek.

––A bekezdés első sorának behúzása – amelynek mértéke max. 1 cm – ne tabulátorral vagy szóközök sorozatával történjen, hanem a behúzás beállításával, a sor végén pedig a szöveg írása folyamatos legyen, csak a bekezdés végén legyen új bekezdéssel megtörve (Hrd Return, Enter).

––Ha a szövegben képlet is előfordul, törekedni kell a szövegszerkesztővel való beírására (pl. ∂g/∂h = 0.3086 mGal/m), nem törő szóközzel: Ctrl+Shift+space) és csak másodsorban, bonyolult képlet esetén javasoljuk a Word képletszerkesztő funkcióját használni.

––A szakcikk főcíme (helye: fejléc) ne haladja meg a 100 karaktert (szóközökkel)

––A szemlecikk főcíme (helye: fejléc) ne haladja meg az 50 karaktert (szóközökkel)

––A képeket, ábrákat, grafikonokat nem szükséges a Word-ben elhelyezni, a szövegben azonban mindenképpen legyen számmal ellátott hivatkozás (1. ábra) és fontos, hogy azok külön fájlként is szerepeljenek a lenti minőségi meghatározás szerint.

––A szakcikkek a következő sorrendben épülnek fel: címek és tartalom, köszönetnyilvánítás, irodalomjegyzék, magyar nyelvű összefoglaló, angol nyelvű összefoglaló, névjegykártya (név, titulus, hely, elérhetőség)

––A szövegben (Word-ben) ne szerepeljen hiperhivatkozás, a webcím, mint szöveg jelenjen meg.

––Ha egy cikk több állományból épül fel – szöveg, képek, ábrák, grafikonok –, akkor célszerű azokat egy állományként tömörítve megküldeni. Az állomány neve utaljon a szerzőre és cikk címére, esetleg a dátumra (pl. Csapo-Abszolut_g-110223.zip)

 

Színes képek minőségének meghatározása:

–– Színes képeket várunk, ami vonatkozik a rajzos ábrákra, diagrammokra is (régi fényképek természetesen lehetnek szükeárnyalatosak, ún. fekete-fehér).

––A képek megfelelő minősége elengedhetetlen a tetszetős megjelenéshez. A tartalomtól függően 1, 2 vagy 3 hasáb széles képpel számolunk (60, 120, 180 mm).

––A képek 1:1-es méretben (1, 2 vagy 3 hasáb szélességben) 300 dpi (képpont/inch) felbontás esetén jelennek meg a nyomtatásban megfelelő minőségben, aminek értékét képszerkesztő programban van lehetőség megnézni. (Képszerkesztő program hiányában a kép minőségét Windowsban, a képre kattintva jobb egérgombbal a „Tulajdonságok” menüpontban, „Részletek” fülön is lehetőség van ellenőrizni. Itt 120 mm széles képek esetén min. 1400 képpont (pixel, px) szélességű képre van szükség, 180 mm széles képnél pedig 2100 képpont szélességű képminőség a kívánatos.) Webről letöltött kis képek legtöbbször nem alkalmasak nyomdai felhasználásra.

––A kép küldésének megkönnyítése érdekében érdemes JPG formátumban, de magas minőséggel (10–12 szintű tömörítéssel) elmenteni és megküldeni az állományokat.

 

Cikk utáni névjegykártyák

––A név és titulus 26 és 45, vagy 39 és 30 karaktert tartalmazhat.

––A kapcsolati adatok 3 sor esetén 120 karaktert tartalmazhatnak szóközzel.

––A színes portrékép min. 300 képpont széles legyen.

––A címlapkép mérete 163×183 mm, tehát a szélességének min. 1900, a magasságának pedig 2200 pixelt kell tartalmaznia. Természetesen a fenti paraméterek betartása optimális esetet feltételez, de tisztában vagyunk vele, hogy erre nem minden esetben van lehetőség.

Együttműködésüket és megértésüket köszönjük.

Szerkesztőség

Adatvédelmi nyilatkozat

A folyóiratnál megadott nevek és email címek kizárólag a folyóiratnál ismertetett céllal lesznek felhasználva. Egyéb célokra, harmadik félnek nem kerülnek átadásra.