Szerzői útmutató

 

A Communicationes Archaeologicae Hungariae folyóirat Kárpát-medencei régészettel foglalkozó, anyagközlő és értékelő cikkeket, rövidebb terjedelmű közleményeket, illetve a térség régészeti kutatásában érdeklődésre számot tartó műveket bemutató recenziókat ad közre. Kéziratokat mind magyar, mind idegen (angol és német) nyelven elfogad: idegen nyelvű cikkek esetében a nyelvi helyességért a szerző vállal felelősséget. Amennyiben a leadott idegen nyelvű kézirat minősége nyelvhelyességi szempontból nem kielégítő, a szakmai lektorálás előtt visszaküldjük a szerzőnek nyelvi revízióra. A CAH a magyar nyelven leadott cikkek rövid kivonatának és kulcsszavainak, illetve rövid – egy-két oldalas – rezüméjének idegen nyelvre fordítását vállalja.

A kéziratok kívánatos hossza 30–70 000 n. Kivételesen – kiterjedt lelőhelyek közlése, leletanyagok feldolgozása esetében – a terjedelmi korlát a szerkesztőkkel való egyeztetés alapján 100–150 000 n terjedelemig túlléphető. A leadott kézirat a főszövegen kívül tartalmaz egy rövid kivonatot (legfeljebb 700 n), kulcsszavakat, rezümét (legfeljebb 8000 n), képaláírásokat, bibliográfiát, mindezt a megadott formai kritériumok szerint formázva. A szerkesztőknek csak kisebb formai módosításokat áll módjukban elvégezni, a megadottól való jelentős formai eltérések esetében a kéziratot javításra visszaküldjük a szerzőnek.

A szerkesztőbizottság fenntartja magának a jogot, hogy a szakmai lektori vélemények alapján döntsön a benyújtott kéziratok megjelentetéséről. Abban az esetben, ha terjedelmi okokból a kézirat közlése nem lehetséges az aktuális kötetben, a szakmai lektor által kedvezően elbírált tanulmányok elsőbbséget élveznek a soron következő kötetben.

            A közlés feltétele, hogy a tanulmány nem jelent már meg korábban és nem áll megjelenés alatt máshol.

 

Általános

A szöveget a bibliográfiával, a képaláírásokat, rezümét és a képeket külön-külön, a képeket tiff formátumban, 300 dpi felbontásban, a kéziratokat Times New Roman betűtípussal, egyszeres sorközzel, sorkizárva kérjük. A főszöveg és irodalom 11-es, az objektum- és leletleírások, listák 10-es betűméretűek. Bekezdés előtt-után ne alkalmazzanak térközt. A címsorokat kurziválva, balra rendezzék. Fejezetszámozást csak végszükség esetén, három vagy több alárendelt fejezet léte esetén használjanak. A CAH rövidített szövegközi jegyzeteket használ. Ezekben kérjük a forrás publikáció eredeti írásrendszerének használatát (például cirill, görög). A főszöveg gondolatmenete szempontjából fontos, de nem abba illő megjegyzések beszúrására végjegyzetek formájában van lehetőség.

 

Példák a szövegközi hivatkozásokra: (Hahnel 1988, 73, Taf. 14, 3–4)

Kétszerzős munka: (Pászthory, Mayer 1998, 152)

Három vagy több szerző: (Bajnóczy et al. 2013)

Hivatkozás különböző szerzők különböző munkáira: (Stuchlík 2000, 248, Obr. 2, 4–6; Lauermann 2003, 476–478, Abb. 202, 5–6) – ha több hivatkozás van egy zárójelen belül, a kettő közé kerüljön pontosvessző.

Ugyanazon szerző két munkája ugyan abból az évből: (Kiss 2001a, Abb. 30; Kiss 2001b): a név minden esetben újra kiírandó

Ha több képre hivatkozik egy helyen, a képre utaló szó minden esetben külön kiírandó (Kiss 2011b, 101–102, Fig. 2, 2, Fig. 3)

Kérjük, ellenőrizze, hogy a bibliográfiában minden hivatkozás feloldásra kerüljön. A hivatkozásokban az oldalszámokat minden lehetséges esetben kérjük kiírni.

 

Képek/táblázatok

A képanyagot folyamatos számozásban, 1. kép–n. kép elnevezéssel kérjük: nincsen tábla, ábra, stb., csak kép! A képektől csak a táblázatokat különböztetjük meg: 1. táblázat–n. táblázat. Értelemszerűen a képekhez és a táblázatokhoz külön sorként számozott aláírást kérünk. A képeket 300 dpi vagy nagyobb felbontásban, tiff formátumban, folyamatos számozással kérjük.

A folyóirat teljes tükörmérete 16,5x21,5 cm. ennél lehet alacsonyabb, magasabb nem (célszerű a photoshopban beállítani a tükörméretet). Mivel a folyóirat kéthasábos, a képek lehetnek keskenyebbek is: 8 cm szélesek. A maximális, teljes oldalas képmérettől a 8 cm széles, egyhasábos képig a variációk száma végtelen: éljenek vele. Ha három sorosnál több a képaláírás, akkor kérjük, hogy a kép legyen arányosan alacsonyabb, mert a kétnyelvű képaláírás így már nem fér el a nyomdai tükrön. 

Kérjük, hogy a tárgyak mellé mindig kerüljön a képen méretarány (ha a képen szereplő tárgyak egyforma arányban szerepelnek, természetesen elég egy közös méretarány).

 

Képaláírások formátuma:

  1. kép A lelőhely fekvése és főbb feltárásai. 1: A lelőhely minimális kiterjedése; 2: A lokalizálható nagy felületű ásatási területek; 3: Az új feltárás

 

Ha más publikációból átvett képet használnak, a képaláírás tartalmazza a hivatkozást a fenti formai követelményeknek megfelelően. A képek közlési jogának beszerzéséről a szerző köteles gondoskodni.

 

Irodalomjegyzék

A hivatkozások feloldását a tanulmány végére illesztett, abc rendben haladó bibliográfia tartalmazza. A formai részletekhez ld. a felsorolt példákat. Évszámok és oldalszámok között kiterjedés jelölésére hosszú kötőjel használatát (’–’ vs. ’-’) kérjük. A cikk idegen nyelvű rezüméje minden esetben szerepeljen! Rövidítés nincs, a megjelenés helyét minden esetben kérjük teljesen kiírni.

 

Folyóiratcikk:

Torma, I. 1972: A kisapostagi kultúra telepe Balatongyörökön – Eine Siedlung der Kisapostager-Kultur in Balatongyörök. Veszprém Megyei Múzeumok Közleményei 11 (1972) 15–34.

Torma, I. 1996: A tokodi csoport és a dunántúli mészbetétes kerámia nyergesújfalui temetője – Ein Gräberfeld der Bronzezeit in Nordtransdanubien (Nyergesújfalu–Viscosa). Pápai Múzeum Értesítője 6 (1996) 43–52.

Bajnóczi, B., Schöll-Barna, G., Kalicz, N., Siklósi, Zs., Hourmouziadis, H. G., Ifantidis, F., Kyparissi-Apostolika, A., Pappa, M., Veropoulidou, R., Ziota, Ch. 2013: Tracing the source of Late Neolithic Spondylus shell ornaments by stable isotope geochemistry and cathodoluminescence microscopy. Journal of Archaeological Science 40, 874–882.

Ilon, G. 1992: Csészésmarkolatú kard Csöngéről (Vas megye) – Ein Schalenkaufschwert aus Csönge (Komitat Vas). Communicationes Archaeologicae Hungariae, 19–22.

 

Újság/folyóiratcikk - ismeretlen szerzőtől

Vasárnapi Ujság 1895: Lanfranconi műkincsei. Vasárnapi Ujság 42/35 (1895.09.01) 557.

 

Könyvfejezet:

László, A. 2008: Il mondo di Cucuteni. Lo spazio e il tempo di una civiltà preistorica. In: Ursulescu, N., Kogălniceanu, R., Creţu, C. (eds), Cucuteni. Tesori di una civiltà dei Carpazi. Iaşi, 11–28.

Müller-Karpe, K. 1959: Beiträge zur Chronologie der Urnenfelderzeit nördlich und südlich der Alpen. Römisch-Germanische Forschungen 22, Berlin.

 

Könyv:

Ward-Perkins, B. 2006: The Fall of Rome and the End of Civilization. Oxford.

 

Könyv, több kötetből:

Hampel, J. 1905: Alterthümer des frühen Mittelalters in Ungarn 1. Braunschweig.

 

Tanulmánykötet:

Mattingly, D. 1997 (ed.): Dialogues in Roman Imperialism. Power, Discourse, and Discrepant Experience in the Roman Empire. Journal of Roman Archaeology, Supplementary Series 23.

 

Könyvsorozat kötete:

Pászthory, K., Mayer, E., F. 1998: Die Äxte und Beile in Bayern. Prähistorische Bronzefunde IX/20, Stuttgart.

 

Online közlemény:

Tóth, Zs., Mihály, J., Tóth, A., L., Ilon, G. 2013a: „Szombathely-Oladi Plató” ásatásból származó festékanyagok és festett kerámiák pásztázó elektronmikroszkópos és rezgési spektroszkópiai vizsgálata – Vibrational Spectroscopic and Scanning Electron Microscopic study of pigment raw materials and painted ceramics excavated at ‘Szombathely-Oladi Plató’, Hungary. Archeometriai Műhely 10/2, 103–110. http://www.ace.hu, last accessed: 10.10.2016. 10:05.

 

Szakdolgozat és disszertáció:

Disszertáció/Szakdolgozat kézirat. Eötvös Loránd University, Budapest.

 

Sajtó alatt/előkészületben:

Sajtó alatt: közlésre elfogadott munka, ismert megjelenési időponttal.

Előkészületben: Publikációra elfogadott könyv/tanulmány.

 

Felmerülő kérdések esetén kérjük, keresse a szerkesztőket:

barany.annamaria@hnm.hu

szenthe.gergely@hnm.hu

tarbay.gabor@hnm.hu