Évf. 2021 (2023): Communicationes Archaeologicae Hungariae
Tanulmányok

Valkány kora középkori temetőinek előzetes vizsgálata

Róbert Gindele
Szatmár Megyei Múzeum, Szatmárnémeti
Marius Blaskó
"Vasile Pârvan" Institute of Archaeology, Bucharest

Megjelent 2023-03-06

Kulcsszavak

  • 7th century, niche graves,
  • 10–11th centuries, burial with horse, weapon graves

Hogyan kell idézni

Gáll, E., Gindele, R., & Blaskó, M. (2023). Valkány kora középkori temetőinek előzetes vizsgálata. Communicationes Archaeologicae Hungariae, 2021, 69–88. https://doi.org/10.54640/CAH.2021.69

Absztrakt

A 7., illetve 10–11. század Valkány temetőinek előzetes elemzése a kutatás e szakaszának legfontosabb előkövetkeztetéseit összegzi, különös tekintettel a temetőkben nyugvó népesség eredetére, kulturális kapcsolatrendszerére és a migráció lehetőségeire. A temetkezésekből ismert tárgyi kultúra alapján az első, 37 sírt tartalmazó temetkezési hely a 7. század második harmadára, míg a második a 10. század utolsó évtizedeitől a 11. század 70-es éveiig keltezhető (196 sír).

A 10–11. századi temetkezési hely sokkal változatosabb volt, mint a korábbi korszaké. Az itt feltárt 196 sír a mai Románia nyugati részének legnagyobb temetkezési helye. A sírok többsége – kisebb eltérésekkel – Ny-K irányú tájolású, de néhány esetben K-Ny tájolást is regisztráltunk. Az elhunytak holttesteit, elsősorban a karjukat nagyon heterogén pozícióban találták meg. Lovas temetkezést 10 esetben dokumentáltak, 4 esetben pedig mindössze a lószerszámok kerültek a temetkezésbe (kengyelek, bitek, hámcsatok). Ételadományként az állatok egy részét a sírokba helyezték (valószínűleg birkacsontokat).

Az anyagi kultúra a rituális gyakorlatokhoz hasonlóan nagyon heterogén: ékszerek (fülbevaló, zárgyűrű, ujjgyűrű, karkötő), fegyverek (íjak, tegezek, nyílhegyek), lószerszámok (körte- és trapéz alakú kengyel, zabla, heveder csatok), szerszámok (tűtok, tű, jelzőlámpák), érmék (árpád-kori kiadások) jelzik e korszak változatos kultúráját. Fontos tényként említhetjük – már a kutatás ezen fázisában – hogy az anyagi kultúra egyes aspektusai kapcsolatban állnak a késő avar kor anyagi kultúrájával. Az anyagi kultúra és elsősorban a 11. században kibocsátott érmék alapján a temetkezési hely a 10. század utolsó évtizedeitől a 11. század 70-es éveiig volt használatban.

Néhány kérdésre, mint például a mikroközösségek/mikroközösségek kulturális eredete/eredete, a migrációjuk jellege, nevezetesen, hogy esetükben új, keleti honfoglaló magyar közösség vagy a 10. században akulturizálódott késő avar kori népességek, vagy netán mindkettő (?), kutatásunk ebben a szakaszában nem tudunk válaszolni, mindössze – talán – a stroncium izotóp- és DNS-elemzések adhatnak választ erre a kérdésre.