OROSHÁZA 18-19. SZÁZADI FEJLŐDÉSÉT ALAKÍTÓ SAJÁTOS TÉNYEZŐK VIZSGÁLATA
Absztrakt
Egy település bármely céllal és bármely korban történő vizsgálata és a vizsgálódás eredménye csak akkor tekinthető relevánsnak, ha a mindenkori térszerkezet komplex kölcsönhatásrendszerét figyelembe veszi. Természetesen ez a kölcsönhatásrendszer és jellemző tényezői minden korban más és más módon érvényesülnek.
Ember és a természet kapcsolata örök érvényű. A társadalmi evolúció során ez a kapcsolat minőségében és intenzitásában is folyamatosan változott. A korai ember és természet kapcsolatot a társadalom és természet kapcsolata váltott fel. Tulajdonképpen olyan bonyolult kölcsönhatásrendszer jött létre a természeti és a társadalmi tér között, mely alapvetően meghatározza a térszerkezet további konfigurációit és a benne zajló tevékenységek sokaságát. Közgazdasági értelemben a természeti térben meglévő erőforrásokat a tőkével és a termelő erőkkel együtt a termelés tényezőjeként kell értelmezni. A természeti tér adottságait a települések kialakulásában azonban telepítő tényezőként is számon kell tartani. Hiszen pl. a kedvező tájadottság önmagában is jelentős földrajzi adszorpciós erőt képvisel. Azonban azt is hangsúlyozni szükséges, hogy a természeti és társadalmi tér közötti kölcsönhatást a termelőerők- és a településrendszer fejlődésével, a település és a természeti tér közötti kölcsönhatásaként értelmezhetjük. A fejlődés további szintje viszont már azt eredményezi, hogy a települések korábbi különállása megszűnik, a térszerkezet további sűrűsödésével kialakul a települések hierarchikus kapcsolatára és munkamegosztására alapuló egységes településrendszer (Tóth 1981).
A munkamegosztás nemzeti szintje mellett robbanásszerűen formálódik a nemzetek feletti (szupranacionális) szint, melynek következménye a globalizálódó településrendszer és ez által a települések globális méretekben kirajzolódó hierarchikus rendszere. A települések versenye egyre inkább a település társadalmának kognitív képessége alapján dől el.