Kint vagyunk a szemétkosárból?
Fejezetek a magyar pragmatikai kutatások történetéből
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2024.3.257Kulcsszavak:
szemiotika,, pragmatika, nyelvhasználat, nyelvfilozófia, funkcionális kognitív pragmatika, nyelvtan és pragmatika interakciójaAbsztrakt
A tanulmány célja, hogy belepillantást nyújtson a magyar pragmatikai kutatások történetébe. A témaválasztást az motiválta, hogy a magyar pragmatikai kutatásoknak nemzetközi mércével nézve is született már annyi eredménye, hogy indokolt egy történeti számbavétel. A tanulmány főcíme, a Kint vagyunk a szemétkosárból? arra a hírhedt metaforára utal, amely szerint a pragmatika a szemantika szemétkosara. Egy szemétkosár-metafora nem túl nagy presztízst biztosít annak a diszciplínának, amelyre alkalmazzák. A címben szereplő kissé provokatív kérdés arra vár választ, hogy továbbra is vonatkoztatható-e a szemétkosár-metafora a pragmatika területére. A tanulmány a hazai pragmatikai kutatások történetének rövid áttekintésével igennel válaszol a kérdésre: kint vagyunk a szemétkosárból. Az elért eredmények fényében a pragmatika kikecmergett a szemétkosárból és a szemantika, továbbá más nyelvészeti diszciplínák egyenrangú társává vált.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Enikő Németh T.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.