Új csuvas hangtörténet
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2019.3.257Kulcsszavak:
csuvas, volgai bulgár, nyelvtörténet, hangtörténet, zártabbá válás, cseremisz, mari, nyugat balti, areális nyelvészetAbsztrakt
A vizsgált könyv egy új monográfia a csuvas nyelv történetéről. A könyv először részletesen elemzi a csuvas nyelv történetével kapcsolatos kutatási forrásokat. A legtöbb esetben és különösen a korábbi időszakokban ezek a források nyelvészeti források, mint például csuvas nyelvű kölcsönszavak. A legkorábbi írott források a 13–14. századi volgai bolgár feliratok. A csuvas hangok történetét minden helyzetben vizsgálják. A monográfia sok új felismerést tartalmaz. A szerző a középcsuvas vagy a volgai bolgár időszak három fő dialektusát különbözteti meg, és ezek kölcsönös hatását vizsgálja. Részletes elemzést adunk a magánhangzók zártabbá válásának és redukálódásának folyamatáról. Különös figyelmet kap a szomszédos nyelvek hatása. A szerző azt állítja, hogy a cseremisz név korábban egy nyugati balti népcsoport neve volt, később a név felvette az ’idegen nép’ jelentést, és végül a marik külső elnevezésére változott. A könyvet egy függelék zárja, amely a mari és csuvas nyelvű szavak nyugati balti rétegével foglalkozik. A mű gazdag anyagot tartalmaz a csuvas nyelv jövőbeni etimológiai szótárához.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Szerkesztő MNy
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.