Álhírek, áltudományos nézetek nyelvészeti azonosítása
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2023.4.490Kulcsszavak:
álhírek, áltudományos szövegek, automatikus álhírdetektálás, érvelési hibák, nyelvhasználati stratégiákAbsztrakt
A tanulmány célja az MTA Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Programja IV. alprogramjának, az Álhírek, áltudományos nézetek nyelvészeti azonosítása c. projektnek a bemutatása. A projekt 2022. december 1-jén indult és 2026. november 30-ig tart. Az alprogramot megvalósító kutatócsoport, az MTA-SZTE-DE Elméleti Nyelvészeti és Informatikai Kutatócsoport három fő célt tűzött maga elé: 1. Az álhírek és az áltudományos szövegek vizsgálatának tudományelméleti megalapozása. 2. Az egészségügy tématerületére tartozó álhírek és áltudományos szövegek nyelvi jegyeinek és nyelvhasználati stratégiáinak megállapítása. 3. Az egészségügy tématerületére tartozó álhírek és áltudományos szövegek automatikus azonosítása: (i) Androidos és iOS telefonos alkalmazás és (ii) böngészőbővítmény fejlesztése. A kutatás egyedülálló abban a tekintetben, hogy egyetlen koherens projektben viszi végig a tudományelméleti megalapozástól a nyelvtudományi alapkutatáson át az informatikai fejlesztéseken keresztül a közvetlen társadalmi hasznosíthatóságig vezető folyamatot. Az eredmények jelentősen hozzájárulhatnak az áltudományos kommunikáció leleplezéséhez és a tudomány-kommunikáció radikális reformjához.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2023 Enikő Németh T.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.