Adalékok csörc ~ csörsz szavunk történetéhez
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2022.4.470Kulcsszavak:
nyelvtörténet, szófejtés, történeti lexikológia, történeti frazeológiaAbsztrakt
A tanulmány egy már kihalt és a régiségben is ritka szó jelentését és eredetét kutatja. A szerző szerint – noha a Nyelvtörténeti Szótár két szócikkben tárgyalja a vonatkozó adatokat – a csörc és a csörsz szóalakok valószínűleg csak egymás variánsai. A szakirodalomban több szerző is foglalkozik a vizsgált alakokkal, de sem azok jelentését, sem értelmét nem sikerült megnyugtatóan tisztázni. A megfejtési kísérletek igen változatosak (pl. ʼcsőszʼ, ʼvalamilyen marhaʼ, ʼszegény emberʼ, ʼadóféleʼ). A tanulmány ezért alaposan áttekinti a szakirodalom vonatkozó állításait, s a szóelőfordulások kontextusának igen alapos elemzésével igyekszik tisztázni a két szó valódi értelmét. Mindeközben foglalkozik azok etimológiai kérdéseivel is, az egyes jelentések feltehető egymásba való átalakulásával. Ennek során egy újabb eredetmagyarázat lehetőségét is felveti.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2022 Tamás Forgács
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.