Szent István kori szórványok névtani vizsgálata
Korai helyneveink és a névkontinuitás
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2018.4.392Kulcsszavak:
őstörténet, helynévkontinuitás, helynévetimológia, szórványemlékek, a Pécsi püspökség alapítóleveleAbsztrakt
A dolgozat a pécsi püspökség alapító okiratának helynévi adatait veszi számba etimológiai szempontból, különös tekintettel a nevek lehetséges folytonosságára. A dokumentum legtöbb helynévadata valószínűleg a honfoglalás előtti előzmények folytatása; ez azonban nem feltétlenül jelenti minden esetben a népesség folytonosságát. A névfolytonosság valószínűsége a különböző névtípusok között eltérő. A dokumentumban latin alakban előforduló folyónevek (valamint a párhuzamos vulgáris változatok, mint a Duna vagy a Száva) folyamatosak voltak Az oklevél más latin nevei mögött húzódó, de írott forrásokban csak később megjelenő vulgáris Pécs, esetleg a német Raab szintén kontinuusak lehetnek, és a vízneveknél határozottabban, földrajzilag kötöttebben utalnak az egymást váltó népcsoportok kontaktusára. Az oklevél helynevei közül bizonyosan a honfoglalás után keletkeztek a Győr és a Tápé településnevek, valamint a Kapos víznév. A többi név esetében a kontinuitás kérdésében jelenleg aligha tudunk állást foglalni.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Rita Póczos
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.