A magyar nyelvtörténet kézikönyve
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2018.4.385Kulcsszavak:
kézikönyv, magyar nyelvtörténet, nyelvváltozat-történet, rendszertörténet, a magyar nyelvközösség történeteAbsztrakt
Ez a kézikönyv a maga műfajában az első, tekintettel arra, hogy a magyar történeti nyelvészetnek ilyen jellegű összefoglalója még soha nem jelent meg. A vizsgált könyv perspektívájában is példátlan szintézis, amely a történeti nyelvészetnek azt a felfogását tükrözi, amely az adott tudományág szociolingvisztikai-pragmatikai forradalma után született. Egy nyelv történetét a nyelvváltozatok és az egyéni nyelvhasználatok történetének tekinti, számol a nyelvhasználat heterogenitásával, a nyelvtörténeti folyamatokat meghatározó társadalmi és pragmatikai tényezőkkel. A kötet megfelelő tömörséggel tárgyal bonyolult nyelvtörténeti problémákat, és közérthető módon szólítja meg a nem szakmabeli olvasót, ugyanakkor figyelembe veszi a legfrissebb kutatási eredményeket is. Vannak olyan részei, amelyek sok évtizedes tudományos és ismeretterjesztő hiányt pótolnak.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Miklós Németh
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.