Ősmagyar kori latin és (elő)újlatin jövevényszavak a magyar nyelvben?
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2018.2.201Kulcsszavak:
könyv az ősmagyar kor feltételezett latin/újlatin jövevényszavairól, módszertani problémák a korai jövevényszók kutatásábanAbsztrakt
Egy 2016-ban Aachenben megjelent könyv igazi meglepetést ígér a nyelvtörténet számára: a szerző a latin és (elő)újlatin kölcsönszavak megjelenését próbálja bemutatni az ősmagyar korban (Fritsche István, Koinzidenzen. Eine Studie über echte oder vermeintliche lexikalische der E. Romania aufs Urungarische). Miért meglepetés? Az etimológusok konszenzusos álláspontja szerint az ősmagyar korból (895 előtt) nem igazolhatóak ilyen kölcsönszavak. Jelen dolgozat szerzője behatóan tanulmányozta a könyvet. Az eredmény a következő. A könyv írója nem teszi világossá, hogy a magyarokról hol és mikor lehetett azt állítani, hogy 895 előtt intenzív kapcsolatot tartottak fenn latin vagy (elő)újlatin nyelvet beszélőkkel (ez a tucatnyi szókölcsönzés előfeltétele lenne). Ezenkívül a javasolt etimológiák nem felelnek meg az etimológiai vizsgálatok szigorú követelményeinek. A könyv szerzője fantáziadús ötletekkel áll elő, de figyelembe véve a történelmi események tisztázatlanságát és az (elő)újlatin adatok datált bemutatásának hiányát, ezek az elképzelések nem mennek át a megbízhatóság próbáján. Összegezve: a könyv nem bizonyítja, hogy a latin és (elő)újlatin kölcsönszavak az ősmagyar korban kerültek volna a magyar nyelvbe.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Jenő Kiss
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.