Boszorkányperek lejegyzési és kommunikációs stratégiái – Módszer, párhuzam, problémák
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2018.2.185Kulcsszavak:
boszorkányperek, 16–18. század, tanúvallomás, egyöntetűség elve, írásbeli és kommunikációs kontextusAbsztrakt
Jelen írás a 16–18. századi magyar boszorkányperek tanúvallomásának írott és kommunikációs kontextusát tárja fel. Különösen az írástudók beavatkozásának lehetőségeivel és módjaival próbál számot adni. A bírósági jegyzőkönyvek mai rögzítési módjaihoz képest a történeti anyag számos lényeges elvi különbséget tár fel: a legvilágosabban az explicit megfogalmazásra való törekvés fedezhető fel (szituációs/tematikus kontextus ötvöződik); kevésbé derül ki a nyelvhasználat idealizálása és a szóbeli diskurzus sajátosságainak mellőzése. Mindezek a boszorkányperek sajátos jogi és kulturális beágyazottságához kapcsolódnak.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Mónika Varga
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.