Kulturális metaforák és sémák a magyar népdalok folyó-reprezentációiban
1. rész
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2018.2.156Kulcsszavak:
kulturális konceptualizáció, kulturális metafora, kulturális nyelvészet, népi konceptualizáció, népdal, képi sémaAbsztrakt
Jelen dolgozat célja a folyók megjelenése mögött megbúvó fogalmi háló feloldása a magyar népdalok szerelmi kontextusában. A dolgozat elméleti keretét a kulturális nyelvészet, a kognitív nyelvészetnek a nyelv, a kultúra és a fogalomalkotás összefüggéseit vizsgáló ága adja. Egy népdalkutatás szerint az emberi érzések megjelenítésének egyik fő forrása az emberek természeti tapasztalata, amely a természeti környezetre vonatkozó metaforákban valósul meg. Az itt vizsgált népdalok alapján megállapítható, hogy a folyókra vonatkozó metaforikus utalás a fogalmi metaforára vezethető vissza az érzelmek számos konkrét metaforában és képsémában megjelenő vízfolyások, amelyek mélyen kulturális élményekben gyökereznek. A népdalok reprezentációs szerkezetét a falusiak szigorú erkölcsi normáiból fakadó átfogó kulturális séma, a tisztaság szervezi. A tanulmány azt mutatja, hogy a népdalok természeti jelenetei fogalmi metaforákkal, különösen érzelem-metaforákkal társulnak, de valódi (és teljes) magyarázatot csak a tradicionális magyar közösségek által táplált szerelem fogalma, valamint e közösségek kapcsolódó szociokulturális normái és erkölcsi elvei adnak.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Judit Baranyiné Kóczy
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.