Adat és elmélet a Kárpát-medence korai ómagyar kori nyelvi viszonyainak vizsgálatában
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2020.4.385Kulcsszavak:
történeti helynévkutatás, helynév-rekonstrukció, relatív helynév kronológia, magyar-szláv érintkezés a korai ómagyar korbanAbsztrakt
Az ómagyar helynevek vizsgálata régóta fontos szerepet játszik a magyar nyelvtörténeti kutatásokban. Az elmúlt évtizedekben számos tényező hatására ismét megnövekedett a tudományos figyelem ezekre a nyelvi elemekre. A történelem (különösen a diplomatika és a történetföldrajz) eredményei lehetővé tették új források bevonását az ilyen jellegű tanulmányokba, a névtani szemlélet erősödése pedig hatékonyabb eszközöket kínált a nyelvtörténeti kutatásokhoz. Az etimológiai magyarázatokat fokozatosan felváltotta a helynévrekonstrukció módszere, amely a helynevek keletkezését és változásait vizsgálja komplex nyelvi, társadalmi és kulturális kapcsolatrendszerben. Ugyanakkor a korábban alkalmazott kronológiai megközelítést felváltotta a különböző helynévtípusok relatív kronológiai értékelése. E két módszer segítségével megrajzolhatók bizonyos korok és régiók helynévi mintái, és ez lehetővé teszi az egy-egy régióban használt nyelvek időbeli és térbeli kapcsolatainak feltárását. Ezek a tanulmányok hozzájárulhatnak a Kárpát-medence nyelvi és etnikai kapcsolataival kapcsolatos ismereteink történeti perspektívájú áttekintéséhez, finomításához, míg a kapcsolódó tudományágakkal (különösen a történelemmel és a régészettel) való együttműködés eredményeként még átfogóbb eredmények várhatók.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 István Hoffmann
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.