Balaton vidéki fiatalok tájszókészletéről egy kérdőíves vizsgálat tükrében
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2020.3.337Kulcsszavak:
nyelvjárási háttér, regionalizmusok, fiatalok, nyelvatlasz, tájszóAbsztrakt
Az írás bemutatja annak a nyelvjárási szóállomány-vizsgálatnak az eredményeit, amelyet 2018-ban végeztek egy közép-dunántúli nyelvjárási régió középiskolai gimnáziumának 14–18 éves diákjai körében. A válaszadók (n = 200) abban a kisvárosban élnek, ahol iskolába járnak, vagy a szomszédos falvakban. Egy 88 nyelvjárási szóból álló kérdőívet töltöttek ki, amelyek a Magyar Nyelvjárási Atlasz legközelebbi kutatópontjain (Diszel, Kapolcs, Szentgál) jelöltek, és esélyesek, hogy a mai fiatal beszélők körében ismertek. A kérdőív 14 nyelvjárási szavát egy kivételével nem is ismerték. 74 nyelvjárási szót használnak, ebből 12-t a válaszadók több mint fele használ. A vizsgálat közel ugyanazokat az eredményeket hozta, mint egy korábbi, 2014-es tanulmány ugyanabban az iskolában, ugyanazokkal a módszerekkel. A szerző hipotézise beigazolódott: sok fiatal beszélő ismeri és használja a Magyar Nyelvjárási Atlaszban található nyelvjárási szavakat (az atlasz hatalmas adatmennyiségét 1949 és 1964 között gyűjtötték össze).
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Andrea Parapatics
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.