Szent György és Szent Demeter kultuszának hatása a magyar személynévadásra
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2020.3.286Kulcsszavak:
adatbázis, egyénnév, gyakoriság, szentkultusz, névadási szokások, névföldrajzAbsztrakt
Az esettanulmány azt kívánja bemutatni, hogy a magyar történeti antroponímia elmúlt évtizedekben felépített adatbázisait és névstatisztikáit hogyan lehet hasznosítani a szentkultuszok vizsgálatában. A dolgozat a keresztnevekre koncentrál, hiszen a szentkultuszok személynévadásra gyakorolt hatása leginkább a névállomány történeti változásainak, földrajzi és társadalmi sokszínűségének tanulmányozásával mutatható ki. A két kultusz összehasonlítását több ok is indokolja. Egyrészt módszertani szempontból precízebbé teszi a hatás mértékének értékelését. Másodszor, a két szentet a kultusztörténet több vonatkozása is összekapcsolja: mindketten keleti katonaszentek, gyakran együtt ábrázolják őket. Magyar kultuszaik azonban másként alakultak: míg Magyarországon (és Európa-szerte is) Szent György lett a katona- és lovagszentek prototípusa, addig Szent Demetriusz tisztelete a kora újkor óta korlátozott maradt, és az ország ortodox területeire korlátozódott. Ez a különbség a két név magyarországi népszerűségében is megmutatkozik. A György név kezdettől fogva sokkal gyakrabban szerepel, mint a Demeter „Demetrius”, és manapság a teljes lakosság 100 leggyakoribb keresztneve között szerepel, bár népszerűsége egyre csökken. Ezzel szemben a Demeter kifejezetten ritka névnek tekinthető. A 18. század eleji földrajzi elterjedésük is ugyanazt a képet mutatja: míg a György név a második leggyakoribb név volt a teljes népességben, addig a Demeter név a zömmel ortodox románok és ruszinok által lakott vidékeken volt használatos.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Mariann Slíz
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.