Adalékok egy, a kasza komponens köré épülő szóláscsoport történetéhez
DOI:
https://doi.org/10.18349/MagyarNyelv.2021.4.466Kulcsszavak:
régi szólások, szólásmagyarázat, történeti frazeológiaAbsztrakt
A tanulmány egy a kasza főnévi komponens köré alakult, mára nyelvünkből kihalt szóláscsoportot mutat be. Az ide tartozó fordulatok mind a vélemény hirtelen megváltoztatására, a köpönyegforgatásra céloznak, s ezt úgy fejezik ki, hogy valaki kétfelé vág a kaszával, forgatja a kaszáját. Több olyan variáns is előfordul, amelyben a kasza elemnek jelzője van. Két változat is lehetséges, az egyikben boszniai kaszáról van szó, a másikban szallai kaszáról. Számos régi adat bemutatásán túl a tanulmány igyekszik magyarázatot adni az elnevezések alakulására is. A boszniai jelző valószínűleg azzal magyarázható, hogy noha a rövid kaszák a korai újkor végére már kimentek a divatból, hiszen a ma ismert kasza sokkal nagyobb termelékenységet biztosított, a Balkánról előrenyomuló törököknél az akkori lakosság még láthatta ezt az eszköztípust. A szallai jelző magyarázata nehezebb, esetleg azonban lehet szó a sarló népnyelvi salló változatának tőhangváltós alakjáról.
##submission.downloads##
Megjelent
Folyóiratszám
Rovat
License
Copyright (c) 2022 Magyar Nyelv
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
A periodika Open Access hozzáférésű (Gyémánt). A dokumentumok elektronikus formában szabadon elmenthetők, másolhatók; változtatások nélkül, a forrásra való hivatkozással használhatók. Az alkalmazás kereskedelmi célokat nem szolgálhat. Bármilyen terjesztési és felhasználási forma esetében az 1999. évi LXXVI. szerzői jogról szóló törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok az irányadók. Elektronikus változatára a CC BY-NC-ND (Creative Commons – Attribution-NonCommercial-NoDerivatives) licenc feltételei érvényesek.
A folyóirat a szerzők számára időbeli korlátozás nélkül és díjmentesen engedélyezi, hogy kézirataiknak a szerkesztőség által elfogadott, akár a lektori javításokat is tartalmazó, de nem végleges (ún. pre-print) változatait közzétegyék: e-mailen, a szerző vagy intézménye honlapján, illetve a szerző intézményének, egyetemének zárt vagy korlátozás nélkül elérhető repozitóriumában, illetőleg egyéb non-profit szervereken. Amikor a szerző ily módon terjeszti művét, figyelmeztetnie kell olvasóit, hogy a szóban forgó kézirat nem a mű végső, kiadott változata. Ha a cikk végső változata már megjelent nyomtatott, illetve online formában, mindenképpen javasolt és engedélyezett a szerzőnek ezen (post-print) változatot használnia. Ebben az esetben meg kell adnia a folyóiratbeli megjelenés pontos helyét, adatait is. A szerző a közlemény szerzői jogait megtartja, esetleges másodközlés esetén azonban a cikk első megjelenésének bibliográfiai adatait is közölnie kell.