BESZÁMOLÓ KERESE TIBOR „SOMOGY MEGYE TELEPÜLÉSRENDSZERÉNEK FEJLŐDÉSE TÉRSZERKEZETI ÉS DEMOGRÁFIAI ASPEKTUSBÓL” CÍMŰ DOKTORI ÉRTEKEZÉSÉNEK VÉDÉSÉRŐL
Abstract
A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karán jogelődjeivel együtt 1994 óta működő Földtudományok Doktori Iskola, amely a néhai Tóth József professzor úr talán kedvenc „szellemi gyermeke” volt, felállása óta száznál is több PhD-fokozat odaítélésére tett javaslatot a kari és az egyetemi illetékes bizottságok felé. Szűkebb szakterületem iránti elfogultságom kapcsán mondhatom, hogy ezek között számos településföldrajzi ihletettségű akadt, és szerencsére voltak közöttük valóban igen kiváló munkák is. 2012. december 13-án szintén egy olyan értekezés nyilvános védésére gyűlt össze a Dövényi Zoltán professzor úr által vezetett bizottság, amelyre a fenti két kritérium érvényes.
Kerese Tibor publikációs listájának tanúsága szerint 2000-ben kezdett foglalkozni Somogy megye településhálózatának kérdéseivel. A doktori értekezések körében is igen tekintélyesnek számító „kihordási idő” érthetővé válik, ha megjegyezzük, hogy a jelölt a múltból ismerős, és a pedagógus-életpálya modell által újra meghonosítani kívánt, manapság igen ritka „tudós-tanár”, avagy kutatótanár kategóriába sorolható pályafutást jár be, hiszen főállásában mind a mai napig a kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium és Szakközépiskola tanára. Késlekedésének másik oka pedig utólag az opponens számára nyilvánvalóan az volt, hogy a jelölt nagyjából három disszertációra is elegendő kutatást végzett el, mire a végül 233 oldalasra hízott értekezés végére kirakta az utolsó pontot.