Debrecen-Józsa funkcionális térhasználata napjainkban
DOI:
https://doi.org/10.63603/tft.2025.1.5Absztrakt
Debrecen számos városrésze közül Józsa egykor önálló település volt. Mára a város egyik kertvárosias jellegű része, mely a városközpont és Hajdúböszörmény között szinte azonos távolságra helyezkedik el. Egyes kutatások szerint a település területe a honfoglalás korában is ismertnek számított. Idővel legeltetésre, szántásra használták, később szőlővel telepítették be. Ezen a területen egykor két kisközség is létrejött, a nyugati, magasabban fekvő térszínen Felsőjózsa, a keleti alacsonyabb részen Alsójózsa. Később, 1927-ben a két község Józsa néven nagyközség lett. Egy 1981 júliusában tartott népszavazás eredményeképpen pedig 1982 januárjától Józsát Debrecenhez csatolták, így elvesztette önállóságát, közigazgatásilag megszűnt létezni. A két korábbi kisközség ma is jól elkülöníthető, mivel a településeket egymástól a 35-ös számú főút osztja pontosan két részre.