A mesterséges intelligencia etikai kihívásai

Szerzők

  • Renáta Papp Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

DOI:

https://doi.org/10.59558/jesz.2025.1.51

Kulcsszavak:

adatvédelem, döntéshozatal, diszkrimináció, etikai kihívások

Absztrakt

Jelen tanulmány, a mestersége intelligencia technológiai fejlődése és alkalmazása során felmerülő etikai kérdéseket és dilemmákat elemzi. A mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb szerepet tölt be a társadalmi és gazdasági folyamatokban, azonban számos kihívást jelent az adatvédelem, magánélet, döntéshozatali felelősség és igazságosság terén. A tanulmány kiemeli, hogy az MI rendszerek nagy mennyiségű adatot dolgoznak fel, és ezzel növelik az egyének magánéletének sérülékenységét. Az autonóm MI rendszerek, mint az önvezető járművek vagy diagnosztikai eszközök, új felelősségi kérdéseket vetnek fel, különösen, ha döntéseiket minimális emberi beavatkozással hozzák.

Az MI rendszerek döntéshozatala és algoritmusai hajlamosak lehetnek az előítéletek átvételére, ami diszkriminatív eredményekhez vezethet. Az ilyen döntések igazságossága csak akkor biztosítható, ha gondosan fejlesztik és folyamatosan ellenőrzik őket. Az átláthatóság és az elszámoltathatóság létfontosságúak ahhoz, hogy az MI alkalmazások iránti bizalom megmaradjon, hiszen ezek biztosítják a döntések érthetőségét és követhetőségét.

A tanulmány az adatvédelem etikai kereteit vázolja fel, különös tekintettel a GDPR-ra és egyéb nemzetközi iránymutatásokra, amelyek az MI rendszerek etikus és átlátható működését támogatják. Az olyan technológiák, mint a homomorf titkosítás és a federált tanulás, az adatbiztonság erősítésére szolgálnak, miközben csökkentik az egyének magánéletére gyakorolt potenciális negatív hatásokat.

A következtetések arra mutatnak, hogy az MI technológiák felelős fejlesztése multidiszciplináris megközelítést igényel, amely figyelembe veszi az etikai, jogi és társadalmi szempontokat. Az etikus és társadalmilag hasznos MI-alkalmazások csak olyan szabályozási keretek között érhetők el, amelyek biztosítják az emberi jogok tiszteletben tartását, az adatvédelem következetes érvényesítését, valamint a társadalmi egyenlőség és méltányosság megőrzését.

 

##submission.downloads##

Megjelent

2025-04-07

Folyóiratszám

Rovat

Tanulmányok