Érdi-Krausz György nekrológ
2023. november 3-án, életének 81. évében, otthonában elhunyt Érdi-Krausz György.
Budapesten született 1943. február 23-án. Középiskolai tanulmányai után 1962–65 között az 1962-ben alakult felsőfokú földmérési technikumban tanult, folytatva édesapja szakmáját. Ennek elvégzését követően a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalatnál (BGTV) helyezkedett el.
Az I. sz. Felmérési osztályon műszaki gyakornok, majd műszaki ügyintéző, kirendeltségvezető és csoportvezető volt. Innen osztályvezetőként a Termelési osztályra került.
Időközben, 1975-ben a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetem Földmérési és Földrendezői Főiskolai Karán földmérőmérnöki oklevelet, majd 1985-ben ugyanitt geodéziai adatfeldolgozó szakmérnöki oklevelet szerzett.
A BGTV-nél végzett munkája során a gyakorlati geodézia több területén tevékenykedett. Ingatlanrendező földmérői jogosultságával elsősorban az ingatlanrendezési munkák jelentették a fő működési területét, ezen a szakterületen igazságügyi szakértő is volt.
Jelentős állami alapmunkákat irányított, illetve mérnökgeodéziai, építési feladatokban is helytállt. Ilyenek voltak Eger, Várpalota, Komárom, Sárbogárd állami földmérési alaptérképei, a Balatonfüredi Hajógyárhoz és a dudari szénbánya aknaudvarához kapcsolódó mérnökgeodéziai munkák.
1990-ben az ország nagy projektjeként indult az 1996. évre tervezett világkiállítás, az EXPO’96. Az akkor még működő geodéziai vállalatok (BGTV, FÖMI, KV, PGTV) a Geometria Kft.-vel összefogva létrehozták az Expo-Geo Kft.-t, amelynek az ügyvezetője lett.
A vállalkozás alapfeladata a világkiállítás geodéziai munkáinak szervezése, végzése, külső geodéziai vállalkozások munkájának irányítása volt.
A világkiállítás ügyének közismerten aktív híveként részt vett a Társaság a Világkiállításért egyesület munkájában. Az Expo-Geo Kft. irodájában rendszeres vendég volt az egyesület elnöke.
Személyiségére jellemző, hogy minden névnap, születésnap közös rendezvény volt az Expo-Geo iroda munkatársai körében, ehhez ragaszkodott.
A világkiállítás 1994. júliusi lemondását követően tovább működtette az Expo-Geo Kft.-t, amely ingatlanrendezési, valamint ingatlan-értékbecslő tevékenységet végzett.
1989-ben jelen volt a Magyar Mérnöki Kamara – az akkori jogi helyzete miatt még Mérnök Egylet – létrehozását elhatározó közgyűlésen, majd részt vett a Földmérési és Térképészeti Tagozat (jelenlegi nevén Geodéziai és Geoinformatikai Tagozat) alapításában. A mérnökkamarai munkáját nagy odaadással végezte. A BPMK jelölőbizottságának tagja volt.
A Geodéziai tervező minősítést az elsők között szerezte meg. Éveken át a tagozat minősítő bizottságának vezetője volt. 1997-től a tagozat elnökségi tagja, 1999-től elnökhelyettese, 2001-től 2016-ig a minősítő bizottság elnökeként a tagozati elnökség tagja.
2016. márciustól a földművelésügyi miniszter a Földmérő Minősítő Bizottság tagjává nevezte ki. Ezirányú tevékenységét 2021-ig folytatta. Mérnökkamarai munkáját a Geodéziai és Geoinformatikai Tagozat 2013-ban Hazay István-díj adományozásával ismerte el.
Egész életét a Terézvárosban töltötte, és lokálpatriótaként is tevékenykedett. A Terézvárosi Önkormányzatnál képviselőként, majd szakértőként dolgozott a környezetvédelem és városfejlesztés területén.
Személyisége maradandó emlék, humora mindig vidám környezetet biztosított munkahelyein, kamarai és társadalmi környezetében egyaránt.
A szakmai közösség mellett felesége, lányai, unokái gyászolják.
Kedves Gyuri! Nyugodj békében!
Dr. Csemniczky László