TérképVIZIT
A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság Szakmatörténeti Szakosztálya tavaly decemberben új programot indított. A „TérképVIZIT” célja, hogy az érdeklődők csoportosan meglátogassák és megismerjék a magyarországi szakmatörténeti gyűjteményeket és intézményeket, egy vezetett séta vagy kiállításmegtekintés keretében információt kapjanak az ott található dokumentumokról, műtárgyakról. A szakmatörténeti látogatást a szervezők összekötik a helyi nevezetességek felkeresésével. Másik – de legalább ugyanilyen fontos – cél, hogy összeboronáljuk a Társaság oly sokrétű szakmáinak különböző korosztályait: a könnyed kirándulások keretében a résztvevők jobban megismerhetik egymást, szakmai kapcsolatok, barátságok születhetnek ilyen módon.
Az első látogatást 2023. december 1-én rendeztük meg. Utunk célja Kalocsa városa, és azon belül is az Érseki Könyvtár, melynek rendkívül gazdag gyűjteményét volt szerencsénk megtekinteni. Megérkezésünkkor Grócz Zita könyvtárvezető fogadott minket, és ő kalauzolta 19 fős csoportunkat a közel kétórás látogatás során. Előadásából megismerhettük az épületegyüttes történetét éppúgy, mint a gyűjteményét, majd igen érdekes és alapos vezetést kaptunk tőle az állandó és időszaki kiállítás megtekintése során. A középkori gyökerekkel rendelkező könyvtári gyűjtemény a török uralom után éledt újjá. Az újkori könyvtár megteremtése báró Patachich Ádám püspök (1775–1784) nevéhez fűződik. Emlékét őrzi a műemlékkönyvtár jelenleg is látogatható, eredeti barokk terme. (Fotó a címlapon.) A gyűjtemény mérete tekintélyes: napjainkban eléri a 160 000 kötetet, és az érseki palota keleti szárnyának első és második emeletén helyezkedik el.
A könyvtár állandó kiállításán a gyűjteményben őrzött kuriózumokat tekinthettük meg, így például iniciálékkal gazdagon díszített kéziratokat a 12. és 15. századból, ritka Biblia-kiadásokat, Kopernikusz és Tycho Brahe munkáit éppúgy, mint újkori – gyakran szerzői ajánlással ellátott – könyveket. A könyvtár időszaki kiállítása a gyógyítás történetét mutatja be az érdeklődőknek az ókortól egészen a 19. századig. Kifejezetten csoportunk látogatása okán a kalocsai kollégák összeállítottak egy térképtörténeti bemutatót is. A rendkívül gazdag kartográfiai anyagból többek között megtekinthettük Ptolemaiosz 1490-es kiadású Geographiáját, illetve Ortelius, Mercator, Hondius és Homann atlaszai mellett Merian és Linschoten munkáit is. A könyvtártól búcsút véve még két célt tűztünk ki aznapra: megtekintettük az Érseki Múzeum Ars Sacra – Ars Liturgica kiállítását és a Nagyboldogassszony főszékesegyházat. (Fotó a hátsó borítón.)
Második TérképVIZIT programunkra már idén, 2024. január 19-én került sor, amikor is lelkes, 12 fős csapatunk Dunaújvárosba látogatott, ahol a Magyar Papírmúzeum kiállításait tekintettük meg. A Hamburger Hungária Látogatóközpont a papírgyár területén kapott helyet, s ennek második emeletén található jelenleg a 2016-ban alapított múzeum.
Ennek állandó – papírtörténeti és ipartörténeti – kiállításán a szakszerű vezetés során megismertük a papír készítésének történetét a kezdetektől egészen napjainkig, képet kaptunk a magyar papírgyártás múltjáról és jelenéről, és megismerkedhettük a vízjelek, sziták és alapanyagok sokféleségével. A közel másfél órás vezetést követően a bátrabb résztvevők maguk is kipróbálhatták a papírmerítést, majd ezt követően csapatunk megismerte az időszaki kiállítás anyagát.
Ez az időszaki kiállítás „Térkép a papíron” címmel tavaly novemberben nyílt meg. Hat magángyűjteményből, a Papírmúzeum saját és a helyi Intercisa Múzeum anyagából válogatva mutatja be a térkép és a papír kapcsolatát a kezdetektől egészen napjainkig. A látogató megismerkedhet itt a hagyományos térképek és atlaszok mellett csillagászati térképekkel, planiszférákkal és glóbuszokkal éppúgy, mint térképes képeslapokkal és térképes játékokkal – amelyek mind-mind különféle papír felhasználásával készültek.
A TérképVIZIT-látogatásokat a továbbiakban kéthavonta tervezzük megrendezni. Szakosztályi programunk minden érdeklődő előtt nyitva áll. Kérjük tagtársainkat és mindazokat, akik érdeklődnek a látogatások iránt és csatlakozni szeretnének, küldjenek üzenetet Oláh Krisztina szakosztályi titkár részére az alábbi e-mail-címre: mfttt.szakmatortenet@gmail.com.
Oláh Krisztina az MFTTT Szakmatörténeti Szakosztály titkára