Gondolatok a 2024. év küszöbén. Eredmények – feladatok

Bagosi Mária AdriennTóth BalázsRózsa Szabolcs

DOI: 10.30921/GK.76.2024.1.1

Absztrakt

Az írás az Agrárminisztérium Földügyi és Térinformatikai Főosztálya, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztálya, valamint a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) vezetőinek évértékelő és az új év tekintetében feladatismertető összefoglalója. A földügyi szakigazgatás ágazati irányításában az egyik legfontosabb feladat 2023-ban is az ágazat működését meghatározó jogszabályok módosításának előkészítése volt, különös tekintettel a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon megszüntetésére, a termőföldvédelemre és az e-ingatlan-nyilvántartás bevezetésére. Az új esztendőben elvégzendő feladatok közül a minisztériumok életében továbbra is kiemelt jelentőséggel bírnak ezek a területek. Az MFTTT célja változatlanul a magyar földmérés és térképészet szakmai-társadalmi eseményeinek szervezése, koordinálása, az elért eredmények közreadása hazai és nemzetközi szinten egyaránt, valamint az ehhez szükséges szervezeti keretek fenntartása.

Abstract

This paper is a summary of the annual evaluations and forthcoming tasks in the new year by the heads of the Department of Land Administration and Geoinformation in the Ministry of Agriculture, the Department of Land Registration and Mapping in the Ministry of Public Administration and Regional Development, and the Hungarian Society of Surveying, Mapping and Remote Sensing. One of the most important tasks of the sectorial management of surveying and mapping in 2023 was to prepare the modification of laws regulating the operation of this sector. The continuation of the programme of terminating the undivided common properties, the protection of agricultural lands and the implementation of the e-real estate project are tasks that are of primary importance in the life of the supreme authorities. The objectives of the Hungarian Society of Surveying, Mapping and Remote Sensing did not change: to organize and coordinate the professional-social events of Hungarian surveyors and cartographers, to publish the achievements at home and abroad, and to maintain the necessary organizational framework.

Kulcsszavak: földmérés és térképészet ágazati irányítása, eredmények 2023-ban, feladatok 2024-ben
Keywords: sectorial management of surveying and mapping, results in 2023, tasks in 2024

Tisztelt Olvasók! Kedves Kollégák!

Ismét mozgalmas és szokás szerint sok munkával töltött év van mögöttünk, ugyanakkor az új évben is fontos feladatok megvalósításával fogunk szembenézni. Az Agrárminisztérium Földügyi és Térinformatikai Főosztálya és a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztálya, valamint a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) vezetése nevében békés, boldog és sikerekben gazdag, eredményes új esztendőt kívánunk a Geodézia és Kartográfia folyóirat minden kedves olvasójának, az MFTTT tagságának, a földmérés, a térképészet, a térinformatika, az ingatlan-nyilvántartás, a földügy és a távérzékelés területén működő szakmai szervezeteknek, intézményeknek, gazdasági társaságoknak, továbbá a szakterület valamennyi munkatársának, akik munkájukkal támogatják a közigazgatás működését, az ágazat fejlődését, a szakmai célok megvalósulását.

Tisztelt Olvasók!

A földügyi és térinformatikai szakterület szakmai irányítása az Agrárminisztériumban továbbra is a Földügyi és Térinformatikai Főosztály feladata, mely felső szintű irányításban az elmúlt évben változás történt. 2023 júniusában jelent meg az Agrárminisztérium új Szervezeti és Működési Szabályzata, amely szerint a Főosztály a feladatait az Erdőkért és Földügyekért Felelős Államtitkárság keretén belül Zambó Péter államtitkár, valamint dr. Kovács Zita miniszteri biztos irányításával végzi.

A 2023-as év eredményeinek sorában érdemes kiemelni, hogy tovább folytatódott a részarány-földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetése tárgyú – közismert nevén OKTM-projekt. Az osztatlan közös földtulajdon vitathatatlanul a magyar agrárium fejlődésének egyik felszámolandó akadálya. A földhasználat gátját jelenti az osztatlan közös tulajdon, amelynek agrárgazdasági finanszírozási hátránya, hogy a tulajdonosok nem tudnak beruházni, nem tudják banki hitel fedezeteként használni a területeiket.

2023-ban is folytatódott az OKTM-projekt 2021-ben elindított VII. üteme, amelyben 11 vármegye (Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Csongrád-Csanád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna) 12 járása 6641 db földrészletének megosztása szerepel. Az OKTM 2022-ben indult VIII. ütemében alapvetően 6 vármegye (Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala) 7 járásában összesen 5740 földrészletének megosztása fog megtörténni.

A 2015 óta folyamatban lévő projektben ezen, újonnan indult VIII. ütemmel együtt az erre irányuló kérelemmel érintett valamennyi, 53 300 kiinduló földrészleten elindultak a megosztási eljárások. 2023-ban mintegy 3800 megosztási eljárást sikerült lezárni. A teljes projektet tekintve az elmúlt év végéig összesen 49 800 eljárás zárult le, amely 92,5%-os készültséget jelent. A lezárult eljárásokban mintegy 250 ezer tulajdonos részére került kiadásra önálló helyrajzi számú földrészlet, hozzájárulva a tiszta tulajdoni viszonyok megteremtéséhez.

A 2023-as év – a korábbi évekhez hasonlóan – szintén bővelkedett jogalkotási feladatokban, így számos szakmai és funkcionális szabályváltozásra került sor, hatékonyabbá téve a szakterületi feladatok megvalósítását.

A kormányzat kiemelt célja az osztatlan közös földtulajdon felszámolása, de az OKTM-projekt nem terjed ki pl. a kárpótlás és az öröklés útján keletkezett osztatlan közös tulajdonnal érintett ingatlanokra, vagy az erdőkre. Ezért született meg a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló 2020. évi LXXI. törvény (Foktftv.), amelynek a jogalkalmazói gyakorlatból fakadó módosítása 2023. január 1-jén lépett hatályba. Az új alapokra helyezett szabályozás célja minden esetben a felek egyezségének támogatása, vagyis jogcímtől függetlenül minden osztatlan közös tulajdonú föld esetén (beleértve az erdőt is), a tulajdonrészek minél nagyobb számban történő önálló ingatlanná alakítása.

A módosításokra már korábban is felhívtuk a figyelmet, ezért most ismételten csak a legfontosabbakat emelném ki. A jogalkalmazói gyakorlat, a visszajelzések alapján a megosztások elvégzésére rendelkezésre álló időtartam 120 napra nőtt. További változás, hogy a zártkerti fekvésű ingatlanok esetén lehetőség nyílt a megosztások elvégzésére akkor is, ha az ingatlanon pl. gazdasági épület vagy egyéb épület található, amennyiben a tulajdonostársak között teljes körű egyezség van. Emellett hatályba lépett egy új, eddig nem szabályozott kérdéskör törvényi szintű szabályozása is. A föld tulajdonjogának öröklés jogcímén történő megszerzése vonatkozásában a további osztatlan közös tulajdonok kialakulásának és ezáltal a földek elaprózódásának megakadályozása céljából a Foktftv. kiegészült „Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése öröklés esetén” elnevezésű alcímmel, amely alatt a törvény egyrészt az örökhagyó kizárólagos tulajdonában álló föld, másrészt az osztatlan közös tulajdonban fennálló, az örökhagyó tulajdonában álló tulajdoni hányad öröklésének tekintetében rendelkezik. A szabályozás célja, hogy az eddig kizárólagos tulajdonban álló ingatlanon ne keletkezzen osztatlan közös tulajdon, illetve a tulajdoni hányad öröklése esetén az ingatlan tulajdonosainak száma ne növekedjen. Erre a törvény több lehetőséget és elegendő időt biztosít az örököstársaknak a számukra legmegfelelőbb megoldás kiválasztására és megvalósítására, ugyanakkor hatékonyan képes megakadályozni további osztatlan közös tulajdonok létrejöttét.

A tiszta, átlátható földtulajdoni struktúra kialakítása tekintetében nagy jelentőséggel bír a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon, mint kényszerközösség megszüntetésére irányuló újabb jogszabályi környezet megteremtése, mely alapján a megosztási eljárások 2021. május óta kezdeményezhetők; több mint 2500 új eljárás indult, amely 34 300 ha területet érint. Az egy tulajdonostárs általi tulajdonba vételt közel 1800 esetben kezdeményezték, amely közel 6400 ha-t érint.

Fontos megemlíteni, hogy a Foktftv. a részarány-földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetésére irányuló, a kormányhivatal mint segítő közreműködésével zajló eljárás különös szabályaival egészült ki. Ezen alcím rendelkezései 2023. szeptember 1-jén léptek hatályba. Az új szabályozás alapján azon folyamatban lévő OKTM megosztási eljárásokat, amelyekben az első egyezségi tárgyalásra szóló meghívók kiküldésére 2022. december 31-ig nem került sor, az új eljárásrend alapján kell lefolytatni. A kormányzati igazgatási szervek, valamint meghatározott gazdasági társaságok egyes szerződései megszűnésének megállapításáról szóló 429/2022. (X. 28.) Korm.-rendelet 2. § (1) bekezdése értelmében 2022. december 31-ével megszűntek az OKTM-eljárásban is a részarány-földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetésének részletes szabályairól szóló 374/2014. (XII. 31.) Korm.-rendelet szerinti jogi szolgáltatói szerződések. A megosztási eljárások lefolytatása a Foktftv.-ben rögzített új szabályozás szerint 2023. szeptember 1-jétől jogi szolgáltató és földmérő-vállalkozó vagy -vállalkozás közreműködése nélkül valósul meg, feladataikat a kormányhivatalok mint segítő közreműködők vették át. Az eljárás részletszabályait tartalmazó, a 374/2014. (XII. 31.) Korm.-rendeletet érintő módosítások várhatóan 2024-ben jelennek meg.

2014 óta minden évben nagy létszámú érdeklődő részvételével, a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társasággal közösen megrendezésre került az osztatlan közös tulajdon megszüntetéséről szóló akkreditált konferencia és továbbképzés. A 2023-as évben ez sajnos elmaradt, mivel a fent említett jogszabályváltozás miatt az OKTM-projekt tervezett lezárása is csak a későbbiekben várható. A részletszabályok megjelenését követően a képzésre is sor kerül.

A földügyi szakterületet érintő jelentős változás a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 2024. január 1-jei módosítása a települések belterületéhez közel eső termőföldek megfelelő állapotban tartását, az okszerű gazdálkodásból adódó kötelezettségek teljesítését, valamint a zártkerti termőföldek jó minőségben történő megművelését mozdítja elő a jegyzőknek, mint helyismerettel és a települést érintő sajátosságok kapcsán többletinformációkkal rendelkező szerveknek a bevonásával.

A módosítás fontos célkitűzése az öntözött termőföldek mezőgazdasági hasznosításának kiemelt védelme, ezen területek más célú hasznosításának korlátozása által. Az öntözött termőföld mezőgazdasági hasznosításának kiemelt védelme érdekében ezért az öntözési közösség területét képező termőföld más célú hasznosítása tilos, kivéve a mezőgazdasági művelést elősegítő, illetve az öntözéses gazdálkodáshoz szükséges beruházásokat.

További módosítás, hogy a termőföldek termőképességének fenntartása és megőrzése érdekében az átlagosnál jobb minőségű termőföldeken is indokolt biztosítani a termőföld művelési ágának megfelelő műveléséhez, a mezőgazdasági termeléshez vagy az erdőgazdasági tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó eszköz telepítésének vagy építmény elhelyezésének a lehetőségét.

A termőföldek termőképességének fenntartása és megőrzése érdekében indokolt volt a földvédelmi járulék alól mentes esetkörök bővítése a termőföld művelési ágának megfelelő műveléshez, mezőgazdasági termeléshez közvetlenül kapcsolódó eszközök telepítése vagy építmény elhelyezése miatt szükséges igénybevételekkel.

A földvédelmi járulék és a földvédelmi bírság mértéke tíz éve változatlan összegű volt, azok az időközbeni inflációt nem követték. Annak érdekében, hogy a földvédelmi járulék és a földvédelmi bírság a termőföld védelmével kapcsolatos szerepét változatlanul be tudja tölteni, indokolt volt a mértékük megemelése a jelenlegi árszínvonal figyelembevételével.

Tisztelt Kollégák!

A Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm.-rendelet értelmében az agrárminiszter felel többek között a földügyért, valamint a földügyi és agrár-vidékfejlesztési szakigazgatáshoz kapcsolódó térképészetért. Mint ismeretes 2019. április 1-től az ingatlan-nyilvántartásért, valamint az általános értelemben vett térképészetért a Miniszterelnökséget vezető miniszter felelt. 2024. január 1-jével azonban módosult a 182/2022. (V. 24.) Korm.-rendelet, amely értelmében a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumot vezető miniszter lett a Kormány ingatlan-nyilvántartásért és térképészetért felelős tagja. Ezzel kapcsolatos feladatait az agrár-vidékfejlesztésért, illetve földügyért felelős miniszterrel együttműködésben látja el. A földügyért és a földügyi és agrár-vidékfejlesztési szakigazgatáshoz kapcsolódó térképészetért pedig továbbra is az agrárminiszter felel.

A Miniszterelnökség Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztálya életében ez jelentős változást eredményezett. A szakterület szakmai irányítása így immár a Navracsics Tibor által vezetett Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumon belül, de továbbra is a Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárság alárendeltségében, változatlan struktúrában marad. A főosztály tevékenysége ugyanazzal a feladatkörrel, dr. György István államtitkár és dr. Almási Győző helyettes államtitkár vezetése alatt folytatódik. Bízunk benne, hogy az együttműködés a szervezeti átalakítás után továbbra is hatékonyan fog működni a két tárca illetékes vezetői és főosztályai között.

Kedves Olvasók!

Az Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztály tevékenységét a 2023. év során az e-ingatlan-nyilvántartás projekt sikeres lezárásában történő részvétel, illetve az új szolgáltatás bevezetésének előkészítése határozta meg. Munkánk sikerének záloga volt, hogy a projekt konzorciumvezetője – és a földügyi igazgatást támogató informatikai rendszerek jogszabály által kijelölt üzemeltetője, fejlesztője – a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. tevékenységének meghatározó eleme volt a Miniszterelnökség kiemelt feladatának tekintett projekt legszélesebb körű támogatása. Ezen munkák keretében nemcsak az új jogszabályok kodifikációja volt a feladatunk, hanem az informatikai infrastruktúra kialakításának nyomon követése, valamint az ingatlan-nyilvántartási adatok új rendszerbe történő átvezetésével járó operatív feladatok koordinálása és ellenőrzése.

Főosztályunk tevékenységében továbbra is nagy szerepet játszott a jogszabályalkotásban való részvétel. Kihirdetésre került az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 179/2023. (V. 15.) kormányrendelet, illetve megtörtént az igazgatási szolgáltatási és egyéb díjakról szóló miniszteri rendelet előkészítése. Tekintve, hogy 2024. március 1-jétől az Országgyűlés hatályon kívül helyezte a most hatályos díjtörvény díjtételekre vonatkozó rendelkezéseit, az új rendelet hatályba lépése ettől az időponttól várható.

Fontos még e körben a 8/2018-as AM-rendeletet váltó új jogszabály hatályba lépése, hiszen innentől a földmérési munkában is átalakul az adatszolgáltatás rendszere, és változik az adatformátum. Az adatszolgáltatásokat a hatályba lépéstől fogva az eING informatikai rendszerben kell igényelniük a földmérő-vállalkozóknak, illetve a DAT-szabványban meghatározott helyett GML-formátumban kell az állományokat záradékolásra – szintén az eING-rendszeren keresztül – benyújtani a földhivatali főosztályokhoz.

A földügyi igazgatást kiszolgáló új informatikai rendszerhez szintén a projekten belül került sor a megfelelő hardverkörnyezet kialakítására. Értelemszerűen a korszerűbb alkalmazás sokkal gyorsabb, online csatornákat is kezelni képes hardvereket és nagyságrendekkel nagyobb tárterületeket igényel, hiszen minden elektronikus okirat, állomány az elektronikus ügyintézés szabályainak megfelelően kerül tárolásra. Ennek érdekébe a földhivatalok munkatársai részére összesen ötszáz új számítógépet, valamint a rendszert kiszolgáló új szervereket, több petabájt háttértárat és hálózati eszközöket szereztünk be.

Hangsúlyos feladat volt az adatmigráció megvalósítása. A földügyi igazgatás által vezetett regiszterek kiemelkedő jelentőségűek hazánk gazdasági életében. Az ingatlan-nyilvántartás a legjelentősebb vagyonadat-nyilvántartás, így az ehhez köthető adatbázisokkal való minden művelet nagy felelősséget jelent. Döntő jelentőségű volt tehát az eING-projekt során is, hogy az új alkalmazásba történő adatbetöltés kifogástalan minőségű legyen. Az első adatbetöltés 2023. augusztus 31-ével sikeresen lezárult; az azóta történt ellenőrzések azt mutatják, hogy a feladatot sikerült megfelelően elvégezni.

A 2024. év kiemelt feladata a földügyi igazgatásban az azt támogató informatikai rendszer eING-alkalmazásra váltása, mely a szakterület minden érintettjére hatással lesz. Jelenleg is folyik a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok felkészítése az átállásra, melyben a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal munkatársai kiemelt szerepet játszanak, lévén, hogy az új rendszer első éles alkalmazói lesznek. Ugyanakkor gondot kell fordítani nemcsak a belső, hanem a „külső” felhasználók képzésére, tájékoztatására is. Ennek megfelelően már a projekt során, illetve azóta is folyik az oktatóvideók készítése, felhasználói kézikönyvének véglegesítése.

A szakmai kamarákkal történő kapcsolattartás e területen is kiemelkedő jelentőségűvé válik, hiszen a földmérők és az ügyvédek, valamint más hivatásrend ingatlan-nyilvántartással, földügyi igazgatással foglalkozó szakembereinek elérése a kamarákon keresztül történhet a legoptimálisabban.

A 2024-es év tehát meghatározó jelentőségű a főosztály és a szakterület vonatkozásában is, az elkövetkezendő hónapokban végbemenő változások a földügyi igazgatással érintett valamennyi hatóságra, illetve a szakmagyakorlásra hatással lesznek.

Tisztelt Olvasóink, Kedves Kollégáink és Tagtársaink!

A Geodézia és Kartográfia első számában hagyományosan visszatekintünk az elmúlt év jelentős eseményeire és eredményeire. E visszatekintés az idei évben különösen szomorúan kezdődik, hiszen a 2023-as év az MFTTT életében egy tragikus eseménnyel indult. Dr. Ádám József, a hazai geodézia meghatározó alakja, a felsőgeodézia nemzetközi szinten is elismert professzora, a Társaság elnöke hosszan tartó, türelemmel viselt betegsége következtében, mégis váratlan hirtelenséggel hunyt el 2022. december végén. Professzor úr elvesztésével nem csak a Társaság, hanem a hazai és a nemzetközi geodéziai közösség is egy meghatározó alakját veszítette el. Életútjára a Geodézia és Kartográfia 2023/1 számában emlékeztünk.

2023 márciusában megrendeztük az immár hagyománnyá vált a Földmérők Világnapja és az Európai Földmérők és Térinformatikusok Napja rendezvényünket. „Az Év Globális Földmérőjeként” ez évben két francia tudós, Jean Baptiste Joseph Delambre (Amiens, 1749. szeptember 19. – Párizs, 1822. augusztus 19.) matematikus és csillagász, valamint Pierre François André Méchain (Laon, 1744. augusztus 16. – Castellón de la Plana, 1804. szeptember 20.) csillagász munkásságára emlékeztünk, akik a méterrendszer bevezetésének alapjául szolgáló párizsi meridián nagy pontosságú meghatározásával járultak hozzá nem csak a geodézia, hanem a méréstudomány fejlődéséhez. Az előadásokban megemlékeztünk Kruspér István geodéta professzorról is, aki meghatározó szerepet játszott a méterrendszer hazai bevezetésében. A rendezvényhez kapcsolódó konferencia központi témája a földmérés, a térképészet, a térinformatika és a távérzékelés szerepe és kihívásai a negyedik ipari forradalomban. Mint ismeretes, az Ipar 4.0 megoldások a különböző digitális és automatizációs technológiák fúzióját jelenti. A gombnyomásra elérhető helymeghatározás képessége, a széleskörű térbeli adatgyűjtési lehetőségeink, a nagy mennyiségű adatfeldolgozási és elemzési technológiák a helymeghatározás és a téradatok terén is számos új alkalmazási terület felfedezését tették és teszik folyamatosan lehetővé. A geodézia és térképészeti szolgáltatások terjedése talán a precíziós mezőgazdaságban a leglátványosabb. Egyre több mezőgazdasági munkagépet látnak el GNSS-alapú automatikus kormányzással, és használják a korszerű GNSS-korrekciós szolgáltatásokat, de a gazdák egyre aktívabban használják a dróntechnológián alapuló képalkotó távérzékelési eljárásokat vagy éppen a térinformatikai technológiákat annak érdekében, hogy hatékonyabban és fenntarthatóbban folytathassák a mezőgazdasági termelést. Geodétaként, térképészként továbbra is fontos feladatunk a helymeghatározás és a téradatok alkalmazási területeinek a kutatása és fejlesztése, hogy tovább bővíthessük szolgáltatásainkat. A modern társadalom egyre inkább támaszkodik a téradatokban rejlő információkra, és ezzel egyidejűleg egyre nagyobb a felelősségünk is a megbízható, digitális helymeghatározási és téradat-szolgáltatások fenntartására.

Májusban az MFTTT megtartotta tisztújító közgyűlését, amely megválasztotta az elnökség, az intézőbizottság és a választmány tagjait csakúgy, mint a szakosztályok elnökeit és titkárait. A megválasztott tisztségviselőkről a Geodézia és Kartográfia 2023/3. számában adtunk hírt. Az új elnökség célul tűzte ki a Társaság belső működésének fejlesztését, a kommunikációs lehetőségek bővítését és kiemelten a fiatal kollégák bevonását a társaság munkájába. A 2023-as év folyamán Doroszlai Tamás IB-tagunknak köszönhetően elkészült egy korszerű, adatbázis-alapú tagnyilvántartás, ami a tagokkal való közvetlen kapcsolattartást és a tagságfejlesztési feladatainkat fogja segíteni. Emellett elkészült a Társaság Facebook-oldala (@mfttt.fb) is, amin keresztül a közösségi médiában is kommunikálhatunk a tagjainkkal, a szakmai társszervezetekkel.

Az MFTTT Intézőbizottsága 2023 júniusában egy állásfoglalást tett közzé a GNSS korrekciós szolgáltatások fejlesztésének szükségességére vonatkozóan. Mint ismeretes, a következő években a 11 éves napciklus újabb maximumához fog elérni. Az napfoltok és a megnövekedett ionizáló sugárzás következtében az ionoszféra elektronsűrűségében jelentős zavarokat tapasztalhattunk az év elején, amelyek a mai geodéziai gyakorlatban sokszor kizárólagosan használt valós idejű GNSS-helymeghatározásra is negatívan hatottak, és fennakadásokat okoztak a gyakorlati munkák során. Ez a jelenség rámutatott a földmérési szolgáltatások sérülékenységére is. A korrekciós szolgáltatóknak csakúgy, mint a felhasználóknak, folyamatos fejlesztésekkel, korszerűsítésekkel fel kell készülni a következő években várhatóan még intenzívebben keletkező napfoltokra és a kapcsolódó ionoszférazavarokra. Emellett kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a földmérők mérnöki szemlélettel, a szakmai információkat, szabályokat és tájékoztatásokat folyamatosan követve és nem utolsó sorban megerősített minőség-ellenőrzéssel hajtsák végre a mérési feladataikat.

2023 szeptemberében az Erdélyi Műszaki Társaság (EMT) Gyulafehérváron megrendezte a XXIV. Földmérő-találkozót. Az EMT Földmérő Szakosztályával és dr. Ferencz József elnök úrral hosszú ideje szoros együttműködést ápol a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság. Az EMT és az MFTTT közösen alapították meg 1999-ben a Márton Gyárfás-emlékplakettet. 2023-ban a Márton Gyárfás-emlékplakettet az anyaországi geodéták közül dr. Ádám József (pm), az erdélyi kollégák közül pedig Márton Hajnal kapta. Ádám József kitüntetését fia, Ádám Balázs vette át. A rendezvényen 62 kolléga vett részt, amelyből 33 fő Erdélyből, 29 fő pedig Magyarországról érkezett. Anyaországi geodétaként fontos feladatunk és egyben kötelességünk az erdélyi kollégákkal a kapcsolatunk további elmélyítése és szakmai tapasztalataink kölcsönös megosztása. Nagyon bízunk abban, hogy 2024-ben nagyobb létszámmal tudjuk képviselni a hazai geodétatársadalmat a jubileumi, XXV. Földmérő-találkozón!

Az ősz folyamán egy rendezvénnyel emlékeztünk az egységes ingatlan-nyilvántartási rendszer 50 évvel ezelőtti bevezetésére. Iván Gyula főtitkárhelyettes úr színes programot állított össze, amelyben nem csak az ingatlan-nyilvántartásról, hanem az annak bevezetését megalapozó felsőgeodéziai, alaphálózati és térképezési munkálatokról is hallgathattunk meg előadásokat. A rendezvény nem csak az ötven évvel ezelőtti időszak izgalmas szakmai feladataiba, hanem az előttünk álló kihívásokba is betekintést engedett. Előadást hallhattunk a magassági alaphálózatunk megújítását célzó korszerű eljárások kidolgozásának jelenlegi állásáról. Sajnálatunkra az e-ING (elektronikus ingatlan-nyilvántartás)-projektről szóló előadás a személyes részvételű konferencián elmaradt; az előadás anyaga azonban az MFTTT honlapján megtekinthető. A konferencián 93 fő vett részt. A pozitív visszajelzések alapján mind a főszervező Iván Gyula, mind pedig az előadók kiváló munkát végeztek! Nagyon köszönjük az ő hozzájárulásukat és tagjainknak a részvételt a konferencián!

A 2023-as évet hagyományosan a Közgyűléssel zártuk, amit a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék Oltay-termében rendeztünk meg, személyes jelenléttel. A közgyűlést megelőző választmányi ülésen adtuk át Horváth Gábor István kollégánknak a Lázár deák emlékérmet. A közgyűlés határozatot hozott az alapszabály módosításáról. Erre a Társaság székhelyváltozása miatt volt szükség, mivel a Társaság titkársága a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. Budapest XI., kerület Budafoki út 59. cím alatti székházába költözött. Emellett elvégeztük néhány jogszabályi hivatkozás módosítását az alapszabályban. A közgyűlés határozatot hozott a 2024. évi tagdíjak mértékéről is. A hosszú ideje változatlan tagdíjat az elszenvedett inflációs hatások miatt emeltük meg. A Kartográfiai Szakosztály titkárának lemondása miatt új titkár megválasztása vált szükségessé. A posztra Hajdú Edina kolléganőnket, az ELTE térképész doktorandusz hallgatóját választotta meg a közgyűlés.

A 2024-es évben fontos feladatunk, hogy elindítsuk a Társaság nyitását a fiatalabb korosztályok felé, amelyben az Oktatási és Ifjúsági Szakosztály munkája kulcsfontosságú lesz. A FIG hasonló tevékenysége, mint például a Fiatal Földmérők Hálózata (Young Surveyors’ Network) jó mintaként szolgálhat a fiatal kollégák bevonására a szakmai közéletbe, és egyúttal lehetőséget biztosít a fiatal generáció nemzetközi kapcsolatainak kiépítésére. Ezúton is szeretném bátorítani azokat a 35 év alatti kollégákat, akik legfeljebb 10 éve szerezték meg a diplomájukat, és a szakmában dolgoznak vagy még egyetemi hallgatók, hogy jelentkezzenek a FIG YSN programjába! Az ehhez szükséges igazolást az MFTTT titkársága állítja ki. További információk a programról: https://www.fig.net/organisation/networks/ys/.

A fiatal kollégák bevonása mellett azonban nem feledkezhetünk meg a 35 évnél idősebb, aktív korosztály bevonásáról sem. Ennek érdekében meg kell erősítenünk a szakosztályok tevékenységét. Ezért felkértük minden szakosztály vezetését, hogy készítsék el az ehhez szükséges 2024. évi munkaterveiket, amelyeket a Társaság elnöksége és az intézőbizottság 2024 februárjában elemezni és értékelni fog. A munkatervek fontos eleme a Társaság népszerűsítése, szakmai rendezvények szervezése és a szakterülethez illeszkedő szakcikkek megjelentetése. A szélesebb körű aktív szakmai munka fogja azt lehetővé tenni, hogy vonzóvá váljon az MFTTT tagjának lenni.

A 2024-es év – az elektronikus ingatlan-nyilvántartás bevezetésével – várhatóan jelentős változásokat fog hozni a gyakorló földmérők életében. Az év folyamán folyamatosan figyelemmel fogjuk kísérni a projekt bevezetését, és – ahogyan eddig is – teret biztosítunk a szakmai főhatóság számára a projekttel kapcsolatos aktuális információk közzétételére a tagság számára. Hiszünk abban, hogy országos szakmai szervezetként szerepet kell vállaljunk az elektronikus ingatlan-nyilvántartásra történő átállás folyamatának elősegítésében. A rendezvényeinkkel, a Geodézia és Kartográfia szaklappal pedig az átállás oktatási, továbbképzési feladatait tudjuk támogatni. Emellett – igény esetén – szakosztályaink a bevezetés szakmai támogatásában lehetnek a főhatóság segítségére.

Az elmúlt években már többször megvitattuk a Geodézia és Kartográfia szaklapunk jövőjét. A tartalomfogyasztási szokások megváltozása egyre inkább az elektronikus terjesztés megvalósítására ösztönzi a Társaságot. A folyóirat tudományos publikációi már ma is elérhetők elektronikusan az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel kötött együttműködésnek köszönhetően a https://edit.elte.hu/xmlui/handle/10831/37939 honlapon. A nyomtatott folyóirat költségének jelentős emelkedése is az elektronikus terjesztés mellett szól. Az év első részében még mindenképpen nyomtatott formában is megjelentetjük a lapot, és az első negyedévben a tagság véleménye és a támogatási lehetőségek függvényében fogunk döntést hozni a lap jövőbeli megjelenési formájáról.

A Geodézia és Kartográfia szaklap által biztosított kommunikációs csatorna mellett megújításra szorul az MFTTT honlapja is. Az MFTTT honlapja immár 12. életévébe ért, ami a világhálón már matuzsálemi kornak számít. Egy aktív, fiatalok számára is vonzóvá válni szándékozó szervezetnek rendszeresen meg kell újítania a honlapját mind tartalmilag, mind grafikailag. Ez évben el szeretnénk indítani ezt a folyamatot is, hogy mielőbb egy korszerű, könnyen áttekinthető és látványos honlappal tudjuk köszönteni tagságunkat és a szakterületeink iránt érdeklődő olvasókat.

2024-ben továbbra is egyik fő feladatunk az akkreditált továbbképzési rendezvények szervezése, amelyek a szakmai ismereteink bővítésén túl a szakmai közösség megerősítését is szolgálják. Emiatt elsősorban jelenléti rendezvények szervezésében gondolkodunk. Terveink között szerepel az MFTTT Vándorgyűlés idei megszervezése mellett az immár szintén hagyományos Földmérők Világnapja, Európai Földmérők és Térinformatikusok Napja rendezvény megszervezése is. Tagjaink az MFTTT rendezvényein kedvezményes részvételi díjjal vehetnek részt.

Tisztelt Kollégák!

Az előbbiekben elmondottakból látható, hogy egy nagyon „sűrű”, aktív év áll előttünk! Feladataink, terveink megvalósításában az új évben továbbra is számítunk a szakma képviselőinek támogató együttműködésére, szakértelmére a közös célok sikeres elérése érdekében, az ágazati-irányítási és az egyesületi munka területén egyaránt.

Kollégáinknak, partnereinknek, valamint a Geodézia és Kartográfia minden Kedves Olvasójának jó egészséget, sok sikert kívánunk a Földügyi és Térinformatikai Főosztály, az Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztály munkatársai, valamint az MFTTT vezetése nevében 2024-ben!

Szerzők

Dr. Bagosi Mária Adrienn főosztályvezető Agrárminisztérium Földügyi és Térinformatikai Főosztály

Dr. Tóth Balázs főosztályvezető Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztály

Dr. Rózsa Szabolcs elnök Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság